Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus Smartphones Review – The Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus were announced in September 2024 and started shipping the same day. For the moment, they are only available in China but will soon go on sale globally. All Redmi Notes are released globally and these two will be no different. They come with better specs compared to their predecessors, including faster 5G connectivity.
The two phones feature a new design, and Xiaomi is hoping to attract Gen-Z users who want a smartphone that has it all. Let’s begin with a detailed review of both Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus and see if these smartphones are worth purchasing.
Table of Contents
Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus Smartphones Review
Highlights
- Both Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus feature the same 6.77-inches FHD+ AMOLED display with 120Hz high refresh rate support.
- The Redmi Note 14 Pro is equipped with the MediaTek Dimensity 7300 Ultra 5G chipset, which is capable of reaching 4×2.5 GHz clock speed. On the other hand, the Redmi Note 14 Pro Plus features the Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 5G chipset that is capable of reaching 1×2.5 GHz clock speed.
- Both Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus come with Android 14 with a HyperOS user interface for better customization support.
- Both smartphones feature a similar 50MP triple rear camera system. For the selfie camera, the two phones have a 20MP selfie sensor.
- The Redmi Note 14 Pro has a 5500mAh battery with 45W wired fast charging, while the Redmi Note 14 Pro Plus has a 6200mAh battery with 90W wired fast charging support.
Design and Display
The design of the Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus looks quite. The side and rear panels of the two smartphones are curved, which provides a far more comfortable in-hand experience. The rear panel is made of glass, while the side frame is made of plastic. However, the build quality is quite solid.
The Xiaomi Redmi Note 14 Pro also has options with an eco-leather rear panel, which makes it a whole lot more premium, but that’s not available on the Pro Plus model. The Xiaomi Redmi Note 14 Pro is available in Black, White, Purple, and Green, while the Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus is available in Black, White, and Green.
As for the display, both Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus feature the same 6.77-inches FHD+ AMOLED display with 120Hz high refresh rate support. The screen of both smartphones supports HDR10+, Dolby Vision, and up to 68 billion colors. Also, the two displays are capable of reaching up to 3000 nits of brightness under sunlight. Both Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus are also protected against dust and water with the IP68/69K certifications.
Memory and Internal
The Xiaomi Redmi Note 14 Pro is powered by the MediaTek Dimensity 7300 Ultra 5G chipset that can reach clock speeds of up to 4×2.5 GHz. On the other hand, the Redmi Note 14 Pro Plus features the Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 5G chipset, which is capable of reaching clock speeds of up to 1×2.5 GHz. While they are both excellent chipsets, the Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 is a bit faster in many scenarios and also consumes less battery.
However, both chipsets have more than enough performance to run all your everyday apps comfortably without any issues, including Facebook, Instagram, WhatsApp, YouTube, and more. As for gaming, the two chipsets can play games like PUBG, CODm, Genshin Impact, Black Desert Mobile, and more at relatively decent framerates.
Both Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus have 5G connectivity, so you will be able to download at gigabit-level speeds and have lower latency in online gaming. As for RAM and storage, the Xiaomi Redmi Note 14 Pro 8GB+128GB, 8GB+256GB, 12GB+256GB, and 12GB+512GB of RAM and internal storage.
On the other hand, the Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 12GB+256GB, 12GB+512GB, and 16GB+512GB of RAM and internal storage. As for the software side of things, the Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus are running on Android 14 with a HyperOS user interface for more customization options and better user experience.
Camera
Both Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus feature a similar 50MP rear camera system but their exact camera configuration varies. The Xiaomi Redmi Note 14 Pro has a 50+8+2MP camera system, while the Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus has a 50+50+8MP camera system. The primary 50MP sensors of the two smartphones are the same and they produce solid pictures with high details and a natural color tone.
The secondary 8MP ultra-wide cameras of the two phones are also the same but their quality is not on the same level as the main camera. It’s not going to break any records but the images coming out of this sensor are good enough to upload on social media. The third camera is where you will see a major difference. The Xiaomi Redmi Note 14 Pro has a useless 2MP macro sensor, while the Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus has a proper 50MP telephoto sensor.
The telephoto sensor of the Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus takes some excellent shots at 2.5x zoom levels. The pictures from this sensor have excellent detail level but there can be a tiny shift in colors compared to the other two sensors. On the front, both Redmi smartphones have the same 20MP sensor, which is capable of taking some decent selfies.
The selfies have high details and overall lighting is better than other smartphones in the same price range. As for video recording, both the Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus can record videos at up to 4K@300FPS from the rear camera and up to 1080p@60FPS from the selfie camera.
Battery and Others
The Xiaomi Redmi Note 14 Pro has a 5500mAh battery, which is capable of providing 1 – 2 days’ worth of battery life with light usage. On the other hand, the Redmi Note 14 Pro Plus has a 6200mAh battery. It is a high-capacity battery that can provide a battery life of 1 – 3 days, even with a bit of heavier usage.
If you play a lot of video games like Genshin Impact, then neither smartphone can last a full day. However, you will be glad to know that both smartphones support fast charging. The Redmi Note 14 Pro has 45W wired fast charging, which can fully charge the phone under 1 hour and 20 minutes. On the other hand, the Redmi Note 14 Pro Plus has a 90W wired fast charging, which can fully charge the phone in under 50 minutes.
Apart from that, both smartphones have Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, an under-display fingerprint scanner, NFC, Infrared sensor, GPS, stereo speakers, and a USB Type-C port for charging. The Redmi Note 14 Pro is available for a starting price tag of $286 (Rs 23,999 in India) approx, while the Redmi Note 14 Pro Plus is available starting at $322 (Rs 26,990 in India) approx.
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus Pros and Cons

Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Xiaomi Redmi 14 Pro and 14 Pro Plus smartphone.
| Specifications | Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.40 x 2.94 x 0.34 inches |
| Weight | 210.8 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 68B colors 120Hz HDR10+ Dolby Vision 3000 nits brightness 20:9 ratio ~446 PPI density Always-on display |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass Victus 2 IP68/IP69K dust/water resistant |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×2.5 GHz Cortex-A720 3×2.4 GHz Cortex-A720 4×1.8 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 2.2 or UFS 3.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (telephoto), PDAF, 2.5x optical zoom 8 MP (120˚ultrawide) LED flash, HDR, panorama Max – 4K@24/30fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 20 MP (wide) HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Unspecified 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
| Battery | Si/C 6200 mAh 90W wired, PD |
| Colors | Black, White, Green |
| Expected Price | $322 (Rs 26,990 in India) approx |
Conclusion
Both the Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus are excellent smartphones for the price they ask for. These two phones have delivered everything a mid-range phone should and then some. Let’s start with the design, which is fantastic and comes in some excellent colors. You can even buy the Xiaomi Redmi Note 14 Pro in the eco-leather variant, which is even more premium.
The two phones have a great display that is properly calibrated to provide great visuals, HDR, and higher brightness when using it outdoors. The chipsets are also quite good and can run some of the most graphically demanding games at high framerates. The camera performance of the Xiaomi Redmi Note 14 Pro and 14 Pro Plus are also quite good. The same goes for the battery and charging.
The difference between Xiaomi Redmi Note 14 Pro and Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus is that the latter has a slightly better chipset, telephoto camera, larger battery, and faster charging. Considering everything the two smartphones offer, their pricing is justified.
Most people who need a decent mid-range smartphone should go with the Xiaomi Redmi Note 14 Pro, but those who need a bit more capabilities should save up for the Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus. Their only alternatives are the Realme 13 Pro and Realme 13 Pro Plus a little higher price. However, the final decision is up to you, so it is better to choose a smartphone based on your requirements and needs.







