Xiaomi Redmi K70 Ultra Smartphone Review – The Xiaomi Redmi K70 Ultra was announced in July 2024 in China and went on sale the same day. The new smartphone is available only in China as of now, but given Xiaomi’s past records, it will launch globally soon enough. However, it may launch under the name Xiaomi 14T, but there’s no confirmation as of yet.
The new phone features a design that is similar to other phones in the K70 series, which is quite fantastic. It’s a flagship-level smartphone, so it is equipped with some high-end components inside, including the 5G connectivity. Let’s begin with a detailed review of the Xiaomi Redmi K70 Ultra smartphone and find out if this smartphone is worth purchasing.
Table of Contents
Xiaomi Redmi K70 Ultra Smartphone Review
Highlights
- The Xiaomi Redmi K70 Ultra smartphone features a 6.67-inch OLED display with support for a 144Hz high refresh rate.
- The phone has the newly released MediaTek Dimensity 9300+ 5G SoC, which is capable of reaching clock speeds of 1×3.25 GHz.
- The Xiaomi Redmi K70 Ultra smartphone arrives with Android 14 out-of-the-box with a HyperOS user interface.
- The Xiaomi Redmi K70 Ultra smartphone has a 50MP triple rear camera system with a 20MP selfie camera.
- The phone has a 5500mAh battery with 120W wired fast charging support.
Design and Display
The Xiaomi Redmi K70 Ultra features a gorgeous design that is similar to other phones in the K70 series, but it has much more premium build quality. The side and the mid-frame are made of Aluminum, while the rear is made of glass. All in all, they make the phone appear premium and also feel really great in hand.
The overall design is flat with chamfered edges, which gives a more comfortable grip. The phone is available in Black, White, and Violet options. It is also available in two special color editions called Green Championship Edition and Orange Championship Edition.
On the front, you get the 6.67-inch OLED display with support for up to 144Hz refresh rate, which will provide a smooth user interface. This panel comes with a 1.5K resolution and is capable of featuring up to 68 billion colors, which will lead to superior picture quality. There’s also support for Dolby Vision content.
The display brightness can reach as high as 4000 nits under sunlight, so you won’t find any issues when using the phone outdoors. This display is also protected by some form of scratch-resistant glass but the company hasn’t disclosed the name of the brand. The entire smartphone is protected with an IP68 dust and water resistance rating.
Memory and Internal
The Xiaomi Redmi K70 Ultra is equipped with the MediaTek Dimensity 9300+ 5G chipset, which is capable of reaching a clock speed of 1×3.25 GHz. This is the fastest Android chipset, even faster than Snapdragon 8 Gen 3. It can run anything you throw at it without even breaking a sweat.
However, its GPU is slightly lower than the Snapdragon 8 Gen 3. However, they are both so fast that most people won’t even realize any difference when playing games. The new Dimensity processor can easily run games, such as PUBGm, Summoners War, CODm, and Genshin Impact with High graphical settings at the highest framerate.
The phone also has 5G connectivity, which will deliver gigabit-level speeds and low-latency gaming. It also comes with Android 14 out of the box along with a HyperOS user interface for better customization support. As for memory and storage, the Xiaomi Redmi K70 Ultra is available for purchase with up to 12GB/16GB/24GB of RAM and 256GB/512 GB/1 TB of fast UFS 4.0 internal storage.
Camera
The Xiaomi Redmi K70 Ultra features a 50MP triple rear camera setup. The primary rear camera consists of a 50MP sensor with OIS support. This sensor can capture some great shots with high detail levels and saturated colors. However, the detail levels are not quite comparable to other flagship smartphones from Samsung and Google.
It’s a great camera but other flagship smartphones have slightly better performance but they also cost a lot more. The phone supports night mode as well and it delivers some great stellar night photography. The second camera in this smartphone is an 8MP ultra-wide camera, which delivers some average results and is in no way comparable to the main sensor. However, it’s good enough for posting on social media platforms.
On the front, the phone has a 20MP selfie sensor, which can capture some great selfies with natural color and skin tone. When it comes to video recording, the primary rear camera can shoot videos at up to 8K@30FPS, but the selfie camera can shoot videos at up to 1080p@30FPS. The videos from the rear camera are stabilized with OIS and gyro-EIS, so the footage will be stable. However, the same can’t be said for the selfie camera.
Battery and Others
The Xiaomi Redmi K70 Ultra is equipped with a Li-Po 5500mAh battery that can provide at least 1 – 2 days’ worth of battery life with light to medium usage that includes using the camera, music, texting, and a bit of social media. This is possible due to the use of a large battery and an efficient processor. However, if you play a lot of games, the battery will drain a lot faster and won’t last a full day.
For charging, the phone has support for up to 120W wired super-fast charging that can fully charge the smartphone in under 25 minutes. Apart from that, the smartphone has support for dual-band Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, an under-display fingerprint sensor, stereo speakers, NFC, Infrared sensor, and a USB Type-C connector for charging. The smartphone will start at $411 (Rs 34,490 in India) approx.
Xiaomi Redmi K70 Ultra Pros and Cons

Xiaomi Redmi K70 Ultra Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Xiaomi Redmi K70 Ultra smartphone.
| Specifications | Xiaomi Redmi K70 Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.31 x 2.96 x 0.33 inches |
| Weight | 211 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | OLED 68B colors 144Hz Dolby Vision HDR10+ 1600-4000 nits brightness 20:9 ratio ~446 PPI density |
| Protection/Others | Scratch/drop-resistant glass IP68 dust/water resistant |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 9300+ |
| CPU | Octa-core 1×3.25 GHz Cortex-X4 3×2.85 GHz Cortex-X4 4×2.0 GHz Cortex-A720 |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB, 24GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (119˚ultrawide) 2 MP f/2.4, (macro) Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama Max – 8K@24/30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 20 MP (wide) HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Battery | Li-Po 5500 mAh 120W wired, PD3.0 |
| Colors | Black, White, Violet, Green Championship Edition, Orange Championship Edition |
| Expected Price | $411 (Rs 34,490 in India) approx |
Conclusion
The Xiaomi Redmi K70 Ultra is designed to provide a flagship-level experience and it certainly achieves that, whether that’s the design, display, performance, camera, or battery. The display has some of the most advanced technologies, including Dolby Vision, to provide the best viewing experience. The design is also quite elegant and is made of premium materials.
The performance is also fantastic and will have no issues running graphically demanding games. It even has 5G connectivity, which will further decrease the latency in online multiplayer games. The phone also excels in camera, battery, and charging. The best part about this smartphone is the pricing.
However, Xiaomi managed to keep the pricing so low is unimaginable. Considering the specs it has inside, the pricing is excellent. The closest alternative to this smartphone is the OnePlus Nord 4, which is still not comparable to the Xiaomi Redmi K70 Ultra. However, the final decision is up to you, so it is better to choose a smartphone based on your needs and requirements.







