Xiaomi Poco X7 and X7 Pro Smartphones Review – The Xiaomi Poco X7 and X7 Pro were released in January 2025 as a part of Xiaomi’s budget enthusiast smartphone lineup. They are released globally in many regions and will start shipping soon. The new phones are significantly better than their predecessor, Poco X6 and X6 Pro.
The Xiaomi Poco X7 and X7 Pro also come with new designs and build materials, making them much more attractive. Xiaomi focused on delivering a powerful gaming experience on a budget, so the new smartphones include a premium chipset and 5G connectivity. Xiaomi believes that the new design, performance, and better battery life will be enough to attract enthusiast users waiting for a budget gaming phone like these two. Let’s begin with a detailed review of both Xiaomi Poco X7 and X7 Pro and see if these two smartphones are worth purchasing.
Table of Contents
Xiaomi Poco X7 and X7 Pro Smartphones Review
Highlights
- Both Xiaomi Poco X7 and X7 Pro feature the same 6.67-inch AMOLED display with 120Hz refresh rate support.
- The Xiaomi Poco X7 features the MediaTek Dimensity 7300 Ultra 5G chipset, which can reach clock speeds of up to 4×2.5 GHz. The Xiaomi Poco X7 Pro features the Dimensity 8400 Ultra 5G chipset, which can reach clock speeds of up to 1×3.25 GHz.
- Xiaomi Poco X7 has Android 14 and X7 Pro has Android 15 with a HyperOS 2 user interface for higher customization options.
- Both smartphones feature the same 50MP rear camera system with a 20MP selfie camera.
- The Xiaomi Poco X7 has a 5110mAh battery with support for 45W wired fast charging, while the Xiaomi Poco X7 Pro has a 6000mAh battery with 90W wired fast charging support.
Design and Display
Xiaomi Poco X7 and X7 Pro have an attractive design that will surely attract users. The body of the two phones is made out of plastic entirely, but a few color options have vegan leather on the rear panel. Speaking of colors, the Poco X7 comes in Black (vegan leather), Green, and Silver. On the other hand, the Poco X7 Pro is available in Black/Yellow (vegan leather), White, Green, and Red (Iron Man Edition).
Even though the two phones are made of plastic, they are strong and their build quality is fantastic. Poco X7 and X7 Pro also feature an IP69 rating for dust and water resistance. Both phones feature extremely bezel-less screens, which makes them look like flagship smartphones. Speaking of display, they have the same 6.67-inch AMOLED display with 120Hz refresh rate support.
The display of the two phones also has support for Dolby Vision, HDR10+, and support for up to 68 billion colors, which makes it extremely vivid. The screen can get extremely bright at 3000 nits for the Poco X7 and 3200 nits for the Poco X7 Pro, which ensures good visibility, even under direct sunlight. The Poco X7 has Gorilla Glass Victus 2, while the Poco X7 Pro has Gorilla Glass 7i.
Memory and Internal
The Xiaomi Poco X7 features the MediaTek Dimensity 7300 Ultra 5G chipset, which can reach clock speeds of up to 4×2.5 GHz. The Xiaomi Poco X7 Pro features the Dimensity 8400 Ultra 5G chipset, which can reach clock speeds of up to 1×3.25 GHz. There’s a significant difference in performance between the two chipsets.
The Dimensity 8400 Ultra will launch your favorite apps faster and smoother than the other. However, both chipsets are quite fast and won’t show any signs of lags or stutters. The two chipset can also play games like PUBG, CODm, Genshin Impact, Summoners War, Black Desert Mobile, and more with high framerates, but the MediaTek Dimensity 8400 Ultra will deliver the higher framerate, even when running on the highest graphical mode.
The two chipsets also support 5G connectivity and can run online games at low latency. For RAM and storage, the Xiaomi Poco X7 will be available in 8+256GB, 12+256GB, and 12+512GB of RAM and storage configurations, while the Poco X7 has an additional 8GB RAM with 128GB storage. When it comes to the software side of things, the Poco X7 runs on Android 14 with a HyperOS 2 user interface, while Pro variants have Android 15 OS with the same UI.
Camera
Both Xiaomi Poco X7 and X7 Pro feature a 50MP rear camera system. The primary camera consists of a 50MP sensor and pictures coming out of it have high detail levels, better clarity, and a natural color tone. The 8MP ultra-wide camera can capture pictures with a wide field of view, but the detail levels are average at best. There can be a tiny shift in colors as well in some scenes when compared to the main camera.
Even though the performance of the rear cameras of the two smartphones is similar, the Xiaomi Poco X7 Pro captures more details than the non-pro model consistently. The Poco X7 has a third camera that the Poco X7 Pro doesn’t, but it’s a 2MP macro sensor, which is not useful. On the front, both Xiaomi Poco X7 and X7 Pro have the same 20MP selfie camera, which can take some great selfies with significantly better detail levels and overall lighting compared to other smartphones in the same price range.
As for video recording, the Xiaomi Poco X7 can record videos at up to 4K@30FPS, while the selfie camera maxes out at 1080p@60FPS. However, the Xiaomi Poco X7 Pro can record videos at up to 4K@60FPS, while the selfie camera maxes out at 1080p@30FPS. The rear cameras of both smartphones have OIS and gyro-EIS, so any footage recorded from them will be quite stable but the same cannot be said for the selfie camera.
Battery and Others
The Xiaomi Poco X7 has a 5110mAh long-lasting battery, which is capable of providing 1 – 2 days’ worth of battery life with low to medium usage. However, it has a higher 5500mAh battery in India. On the other hand, the Xiaomi Poco X7 Pro has a 6000mAh battery, which is capable of providing 2 – 3 days’ worth of battery life depending on usage. Like its younger sibling, the Poco X7 Pro also has a higher 6500mAh battery in India. Therefore, the Indian variants will have an even better battery life.
However, gaming drains the battery faster and the two smartphones may not last a full day. It all depends on your usage. The Xiaomi Poco X7 and X7 Pro also support fast charging. The former has 45W wired fast charging, while the latter has 90W wired fast charging. However, neither phones have wireless charging support.
Apart from that, both smartphones have Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, an under-display fingerprint scanner, NFC, GPS, and a USB Type-C port for charging. The Xiaomi Poco X7 is available for a price tag of $279 (Rs 24,249 in India), while the Xiaomi Poco X7 Pro is available starting at $354 (Rs 30,790 in India) approx.
Xiaomi Poco X7 and X7 Pro Pros and Cons

Xiaomi Poco X7 Pro Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Xiaomi Poco X7 Pro smartphone.
| Specifications | Xiaomi Poco X7 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | January 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.33 x 2.96 x 0.33 inches |
| Weight | 195-198 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 68B colors 120Hz Dolby Vision HDR10+ 1400-3200 nits brightness 20:9 ratio ~446 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass 7i IP68 dust/water resistant IP69 (market/region dependent) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 8400 Ultra |
| CPU | Octa-core 1×3.25 GHz Cortex-A725 3×3.0 GHz Cortex-A725 4×2.1 GHz Cortex-A725 |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (ultrawide) LED flash, HDR, panorama Max – 4K@24/30/60fps, HDR10+, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 20 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4/6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), NavIC (L5) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Si/C 6000 mAh Si/C 6550 mAh – India-only version 90W wired, PD3.0, QC3+ Reverse wired |
| Colors | Black/Yellow, White, Green, Red (Iron Man Edition) |
| Expected Price | $354 (Rs 30,790 in India) approx |
Conclusion
With the Xiaomi Poco X7 and X7 Pro, Xiaomi planned to bring enthusiast-level gaming phones but at a budget, and they have certainly succeeded at that. The two smartphones feature premium hardware in almost every aspect. Let’s start with the design of Poco X7 and X7 Pro. They have a fantastic design, which not only looks good but also feels solid in the hand, especially the vegan leather models. The displays of the two phones are extremely bright and have many of the latest technologies, including Dolby Vision. The performance is also quite satisfactory and they are capable of running games at high graphical fidelity, thanks to the powerful chipsets.
The cameras are also fantastic and are capable of taking some amazing pictures, at least from the main rear camera. The selfie camera performance is quite good. The same is also true for the battery and charging speed, which are amazing. The Indian variants have an even bigger battery, making them even better for Indian fans of Poco smartphones.
Out of the two phones, the Pro model provides a better experience in every aspect of the smartphone. The largest difference is in gaming performance. Therefore, if gaming performance matters to you, go with the Pro model. However, go with the non-pro model if you are on a tighter budget. You won’t feel any noticeable downgrade in real-life usage. The only decent alternative to these two phones would be the Realme 14 Pro and 14 Pro Plus, which offers similar features but at a lower price tag. However, the final decision is up to you, so it is better to choose a smartphone based on your requirements and needs.







