Xiaomi Poco F7 Pro and F7 Ultra Smartphones Review – Poco F series phones often have impressive hardware and software configurations, making them a beloved lineup among mid-range phones. Last year, the F6 series phones were quite compelling, and by the end of March 2025, Poco launched the F7 Pro and F7 Ultra. Both follow the legacy of providing flagship killer devices at decent pricing.
On the surface, the Xiaomi Poco F7 Pro and F7 Ultra look identical, with a single difference being an additional golden ring around the camera module. Both models are available in the UK and European smartphone markets. For your information, it’s the first time that Poco released an ultra model. But the question would be, do the F7 Pro and F7 Ultra meet your requirements? Let’s find out from the following Poco F7 Pro and F7 Ultra smartphone Specs review.
Table of Contents
Xiaomi Poco F7 Pro and F7 Ultra Smartphones Specs Review
Highlights
- They offer an identical 6.67-inch AMOLED panel with an IP68 rating, 120Hz refresh rate, and Dolby Vision support.
- The HyperOS 2 with the Andriod 15 skin brings vibrant perks and new AI features.
- The F7 Pro is powered by a Snapdragon 8 Gen 3, while the Ultra model has an 8 Gen Elite chip.
- Camera-wise, the F7 Ultra has a 50MP primary, 50MP telephoto, and 32MP ultra with a 32MP selfie.
- The Pro model equips the only 50MP main sensor with an 8MP ultra-wide and 20MP selfie camera.
- You can choose 5300 mAh with the F7 Ultra, while the F7 Pro brings 700mAh more battery capacity.
Design and Display
So, let’s start with the color variant! The Xiaomi Poco F7 Pro has black, silver, and blue options, which offer a dual-tone back panel. Each features a matte finish at the bottom and a glossy finish near the camera module. The Poco F7 Ultra offers a Black and Yellow paint job with the same design profile as the Pro model. Aside from the colors, both phones look similar from their outer shell. The company leaps forward and modifies its previous design layout, which gives the F7 Pro and F7 Ultra a flagship appearance.
Poco also introduces IP68 certification with a glass shield on the front display. The screens look more protected as the Pro receives a Corning Gorilla Glass 7i, while the Ultra packs native Poco Shield Glass. The built quality and design are improved, but does the display? To a certain extent, yes. The screen quality is enhanced compared to last year’s F6 series phones.
Xiaomi Poco F7 Pro and F7 Ultra feature a 6.67-inch AMOLED display with QHD resolution. Although the phones lack LTPO technology, they have a 120Hz refresh rate and handle touch sampling up to 480Hz. As for the brightness levels, both can reach 3200 nits peak brightness. The display shouldn’t be a concern as both phones have the same specs.
Memory and Internal
The Xiaomi Poco F7 Pro and F7 Ultra run on Android 14 based on the custom HyperOS 2 software. On top of that, overall visuals are enhanced compared to the previous Xiaomi’s HyperOS. The new version provides a smooth Android experience with impressive customization privileges. However, the best part of using this software interface is that it isn’t cluttered with bloatware apps and annoying advertisements.
Despite this, the company didn’t respond regarding software updates. Poco’s software rollouts have always been inconsistent, and avoid these phones if OS updates are a deal-breaker for you. They have the exact same 3D dual-channel ice loop cooling system with liquid technology 4.0. But the ultra takes things up a notch when it comes to performance. The Ultra variant has 12GB to 16GB LPDDR 5X RAM and 256GB to 512GB UFS 4.1 storage, which gives a flagship statement, while the Pro variant has only 12GB RAM support.
But this is where the similarities end. The Xiaomi Poco F7 Pro is equipped with a Snapdragon 8 Gen 3 chipset, which is one of the best Qualcomm chipsets of the last years. On the other hand, the Poco F7 Ultra brings the latest Snapdragon 8 Gen Elite. It pushes the boundaries of the CPU and gives up to 2×4.32 GHz clock speed. Both models are using a full-fledged flagship chipset, which leaves no room for slow performance.
But, the Xiaomi Poco F7 Ultra outshines the F7 Pro when it comes to the raw performance. Plus, the Ultra mode has a dedicated 12 nm VisionBoost D7 Gaming Chip that further fuels more promising gaming stability and visuals. The gameplay experience is pretty much the same for Genshin Impact, Call of Duty, and other high-end games. But the new 8 Gen Elite CPU delivers stable graphics and improves the average FPS in long gaming sessions.
Camera
In the camera department, both models share a 50MP light fusion 800 main sensor, the same as the predecessor Poco F6 Pro. However, the extensive AI camera features will boost the image quality and grant astounding results. Aside from this, the F7 Ultra also equips a 50MP telephoto with a 32MP ultra-wide camera. Whereas, the Pro model only features an 8MP ultra-wide lens.
From the specs, it’s clear that the Ultra mode can take high-quality ultra-wide photos with more details. Even if the phones receive a similar primary sensor, it doesn’t mean the photo quality would be alike. The daylight images come out great, while the Ultra takes better snaps even on a gloomy day. However, there’s a stark difference when you are clicking the lowlight photos. The colors of the Pro model do look a bit noisy.
The Ultra’s 50MP telephoto kicks in more details when you zoom in on the photos. The details are quite accurate after 2.5x zoom, while the digital zoom and after-image processing make the pictures clearer. In terms of video recording, the video footage can easily go up to 8K/60fps resolution with a smooth video recording. There’s no doubt that the video recording is slightly better on the F7 Ultra.
On the other hand, the Poco 7 Pro houses a 20MP selfie lens, while the Ultra uses a new 32MP selfie sensor. Both offer impressive color correction software to make the skin tone look natural. Through them, you can capture fabulous photos irrespective of light conditions. The video recording with the selfie lens is limited to 1080p/30fps on both devices. Overall, the selfie videos do look a bit overexposed with soft colors.
Battery and Others
The battery section is something that will help you make the final decision. If you want more battery life, consider going with the Poco F7 Pro, as it has a slightly larger 6000 mAh battery. With this, you will also obtain a 90W wired charging support. In comparison, the Ultra model has a slightly smaller 5300 mAh. But it’s compensated with faster 120W charging and 50W wireless charging support.
Unfortunately, neither of them has E-SIM support, but they both have Wi-Fi 7, 5G connectivity, and NFC. Only the F7 Ultra has Bluetooth 6.0, while the Pro sticks with the standard Bluetooth 5.4. As for security, the phones offer under-display biometric scanners and ultrasonic face ID support. For the 12/256GB starting variant, the Poco F7 Pro starts at $680 (Rs 58,599 in India) approx, while the Poco F7 Ultra is roughly priced at $641 (Rs 54,999 in India) approx.
Xiaomi Poco F7 Pro and F7 Ultra Pros and Cons

Xiaomi Poco F7 Pro and F7 Ultra Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Xiaomi Poco F7 Ultra smartphone.
| Specifications | Xiaomi Poco F7 Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.31 x 2.95 x 0.33 inches |
| Weight | 212 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 68B colors 120Hz Dolby Vision HDR10+ 1800-3200 nits brightness 20:9 ratio ~526 PPI density |
| Protection/Others | Poco Shield Glass IP68 dust-tight and water-resistant |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | 3nm – Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core 2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | Adreno 830 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 4.1 |
| Camera | 50 MP (wide), multi-directional PDAF, OIS 50 MP (telephoto), multi-directional PDAF (10cm – ∞), OIS, 2.5x optical zoom 32 MP (120˚ultrawide) Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Max – 8K@24fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide) HDR Max – 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Battery | 5300 mAh 120W wired, PD3.0, QC3+ 50W wireless |
| Colors | Black, Yellow |
| Expected Price | $641 (Rs 54,999 in India) approx |
Conclusion
Xiaomi Poco F7 Pro and Poco F7 Ultra are fantastic phones. Both of them push the limits and provide a flagship killer deal. The F7 Pro receives a bigger battery capacity and is offered at a desirable price. On the other hand, the F7 Ultra has faster charging, wireless charging, a powerful chipset, and overall great camera results. The rest of the specs are the same. If you could do without the extra bits of the Ultra model and like to save some money, then the F7 Pro would be a perfect choice.
Nevertheless, if you want the full-fledged flagship experience, then the Poco F7 Ultra is a no-brainer. However, if you want to spend your money wisely, consider checking the Realme GT 7 Pro. It might be the best gaming phone in the flagship killer category. As always, the final decision is in your hands, so choose the phone according to your needs.







