Xiaomi Poco F6 Specifications
The Xiaomi Poco F6 smartphone was announced in May 2024 at the price of $360 (Rs 29,999 in India) approx. As for the display, the smartphone comes with a 6.67-inch AMOLED display accompanied by a 120 Hz refresh rate. Also, the display has HDR10+, Dolby Vision, 68B colors, 500-2400 nits brightness, and Gorilla Glass Vistus protection. The phone weighs around 179 grams and also offers an IP64, dust and water-resistant. As for battery backup, the Xiaomi Poco F6 smartphone equips a 5000 mAh battery with 90W fast charging support.
For color options, you can pick the device in Black, Green, and Titanium colors. The smartphone runs on the latest Android 14 OS with a HyperOS UI. The performance ended handled through the 4nm Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 chipset that is capable of high gaming and multitasking. In terms of storage, you are getting 256GB to 512GB UFS 4.0 internal storage that will be accompanied by 8GB to 12GB RAM support.
A triple camera setup is present in the Poco F6 smartphone that includes a 50MP primary lens with OIS support and an 8MP ultrawide lens. Following this, you will receive a 20MP selfie lens to capture better selfies. Lastly, let’s talk about the video recording ability, the rear camera can record up to 4K resolution videos with proper video stabilization, while the selfie camera records only 1080p resolution.
| Specifications | Xiaomi Poco F6 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.32 x 2.93 x 0.31 inches |
| Weight | 179 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 68B colors 120Hz HDR10+ Dolby Vision 500-2400 nits brightness 20:9 ratio ~446 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass Victus IP64, dust and water resistant |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-X4 4×2.8 GHz Cortex-A720 3×2.0 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 735 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (ultrawide) LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 20 MP (wide) HDR Max – 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 90W wired, PD3.0 |
| Colors | Black, Green, Titanium |
| Expected Price | $360 (Rs 29,999 in India) approx |
Xiaomi Poco F6 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Poco F6 smartphone.
Pros
- Comes with 5G connectivity and NFC support.
- AMOLED screen with 120Hz refresh rate.
- Android 14 OS with HyperOS UI.
- 4K video recordings with gyro-EIS support.
- Huge battery with 90W wired charging support.
- Stereo speakers and an infrared port are present.
- Under-display fingerprint scanner.
- Comes with Gorilla Glass Victus and IP64, dust and water-resistant.
- Enough RAM and internal storage are present.
Cons
- An optical zoom camera is missing.
- No reverse or wireless charging support.
- No micro SD card slot.
- The selfie camera can record only 1080p videos.
- An audio jack is missing.







