Xiaomi Poco F6 Pro Specifications
The Xiaomi Poco F6 Pro was announced in May 2024 at the price of $480 (Rs 39,990 in India) approx. As for the display, the Poco F6 Pro smartphone equips a 6.67-inch AMOLED display with 120Hz high refresh rate support. Also, the screen has 68B colors, Dolby Vision, HDR10+, and 4000 nits brightness. Besides this, the phone runs on the Android 14 OS with a HyperOS user interface. As for gaming or multitasking, the company provides a 4nm – Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 chipset that gives you an amazing gaming experience.
For internals, the Poco F6 Pro is available in 12GB to 16GB RAM and 256GB/512GB/1TB UFS 4.0 internal storage options, while you don’t get SD card support. Let’s talk about camera performance, the Xiaomi Poco F6 Pro has a triple camera setup including a 50MP primary camera with OIS, a 2MP macro lens, and an 8MP ultrawide camera lens. The main camera setup easily record up to 8K videos with gyro-EIS support, while the front camera comes with a 16MP lens. The smartphone is available in Black and White color, and equips a 5000 mAh battery with 120W wired charging support.
| Specifications | Xiaomi Poco F6 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.33 x 2.95 x 0.32 inches |
| Weight | 209 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 68B colors 120Hz Dolby Vision HDR10+ 700-4000 nits brightness 20:9 ratio ~526 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core 1×3.2 GHz Cortex-X3 2×2.8 GHz Cortex-A715 2×2.8 GHz Cortex-A710 3×2.0 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 740 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (ultrawide) 2 MP (macro) LED flash, HDR, panorama Max – 8K@24fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP (wide) HDR Max – 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 (market/region dependent), dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Battery | 5000 mAh 120W wired, PD3.0, QC3+ |
| Colors | Black, White |
| Expected Price | $480 (Rs 39,990 in India) approx |
Xiaomi Poco F6 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Poco F6 Pro smartphone.
Pros
- Full HD AMOLED display with 68B colors.
- Comes with a 120Hz refresh rate and 4000 nits brightness support.
- The Android 14 OS is supported by HyperOS.
- Flagship-level chipset performance and gaming.
- 8K video recording with gyro-EIS support.
- Stereo speakers are present.
- 5G and NFC-enabled smartphone.
- Huge battery with 120W charging support.
- Available in high RAM and storage variants.
Cons
- An audio jack is missing.
- The optical zoom camera is missing.
- No dust and water resistance.
- Gorilla Glass protection is missing.
- A microSD card is missing.
- No reverse or wireless charging support.
- The selfie camera can record only 1080p videos.







