Xiaomi Poco F3 – Full Phone Specifications
| Specifications | Xiaomi Poco F3 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.44 x 3.01 x 0.31 inches |
| Weight | 196 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 120Hz HDR10+ 1300 nits brightness 20:9 ratio ~395 ppi density |
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| Chipset | 7nm – Qualcomm SM8250 Snapdragon 870 5G |
| CPU | Octa-core 1×3.2 GHz Kryo 585 3×2.42 GHz Kryo 585 4×1.80 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Card slot | No |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 48MP (wide), PDAF 8 MP (ultrawide) 5 MP (macro), AF LED flash, HDR, panorama, gyro-EIS 4K@30fps |
| Selfie | 20 MP (wide) HDR 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes (depend on market/region) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity compass, color spectrum |
| Battery | Li-Po 4520 mAh Fast charging 33W Quick Charge 3+ Power Delivery 3.0 |
| Colors | Arctic White, Night Black, Deep Ocean Blue |
| Expected Price | USD 400 (Rs. 29,999) |







