Xiaomi Black Shark 5 Pro Specifications
The Xiaomi Black Shark 5 Pro was launched in April 2022, and the phone arrived with a price tag of $650 (Rs 50,590 in India) approx. As far as the primary specs are concerned, you are getting a 6.67-inches OLED display panel with a 144 Hz refresh rate. All of that comes with a 395-pixel density. The Xiaomi Black shark 5 Pro phone renders on the latest Android 12 OS with the Joy 13 UI. For performance, a 4nm Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 chipset powers the device and can reach up to a 3GHz clocking speed. The Xiaomi Black Shark 5 Pro is available in 8GB/12GB/16GB RAM with a 256GB/512GB internal storage option.
The Xiaomi Black Shark 5 Pro smartphone is equipped with a triple rear camera consisting of a 108MP main, 13MP ultrawide, and a 5MP telephoto macro lens. On the front side, you get a 16MP selfie camera in this phone while you can record 4K videos@60fps with the main camera. Connectivity options on the Black Shark 5 Pro include Wi-Fi, GPS, and NFC. Sensors on the phone include a gyroscope, a proximity sensor, and a side-mounted fingerprint sensor. The Li-Po 4650 mAh battery is present with a 120W fast charging support. In terms of the color variant, you can pick from the Black and white option.
| Specifications | Xiaomi Black Shark 5 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.45 x 3.01 x 0.37 inches |
| Weight | 220 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | OLED Always-on display 1B colors 144Hz HDR10+ 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection/Others | Physical pop-up gaming triggers |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 12, Joy UI 13 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa-core 1×3.00 GHz Cortex-X2 3×2.40 GHz Cortex-A710 4×1.70 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 3.1/NVMe SSD |
| Camera | 108 MP (wide), PDAF 13 MP (120Ëšultrawide) 5 MP (telephoto macro), AF LED flash, HDR, panorama Max – 4K@60fps, HDR10+ |
| Selfie | 16 MP, (wide) HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | Li-Po 4650 mAh Fast charging 120W |
| Colors | Black, White |
| Expected Price | $650 (Rs 50,590 in India) approx. |
Xiaomi Black Shark 5 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Xiaomi Black Shark 5 Pro smartphone.
Pros
- Decent size battery capacity.
- 120W fast charging support.
- Decent day camera performance.
- NFC and 5G enabled.
- Latest Android 12 OS with Joy UI 13 support.
- Stereo speakers are present.
- OLED screen with 144Hz refresh rate.
- Custom Joy 13 UI.
- 4K video recording support.
- Awesome performance with pop-up gaming triggers support.
cons
- No reverse or wireless charging support.
- No gyro-EIS support.
- Without any gorilla glass protection.
- Outdated USB Type-C 2.0 charging port.
- The Micro SD card slot is missing.
- A bit heavy smartphone.
- No audio jack present.







