Xiaomi 14 Civi Smartphone Review – Xiaomi Civi lineup often brings the flagship killer smartphones. The company often releases amazing devices under the civi banner, and many people love using those phones for a variety of reasons. Some people prefer an appealing design layout, while others like robust performance support. But still, the new Xiaomi 14 Civi gives a slightly different vibe as compared to the sibling Civi 4 Pro. However, they are pretty much the same phone.
However, both models were released for different markets. Now, let’s get back to the Xiaomi 14 Civi’s first impression. The device comes with a sturdy build, a beautiful design layout, fabulous battery life, a powerful chipset, and other things. But, considering this phone as a flagship killer might be too much since there are several shortcomings. So, let’s receive the new mid-range Xiaomi 14 Civi and find out whether it’s worth purchasing or not!
Table of Contents
Xiaomi 14 Civi Smartphone Review
Highlights
- The device arrives with a 6.55-inch AMOLED panel with a 120Hz refresh rate and 3000 nits brightness.
- As for the software interface, you will obtain the Android 14-based HyerOS customization attribution.
- The hardware setup is equipped with the latest Snapdragon 8s Gen 3 chipset with Adreno 735 GPU.
- A 50MP triple camera configuration will bring impressive image quality and a decent 32MP dual selfie lens.
- Under the hood, the phone will render a Li-Po 4700 mAh battery with 67W wired charging support.
Design and Display
For many years, we have noticed that people like aesthetic design over the standard colors option. If a device is offering something appealing, people will flock to buy it. As for the Xiaomi 14 Civi, the device introduces three interesting pant jobs, including cruise blue, matcha green, and shadow black. The Green and blue variant presents a dual-tone design, which makes it stand out from the black color option.
But, color preference is something that users should choose, so pick anyone that feels good. You can also choose between polymer or glass back option, while the built quality isn’t bad either. You are getting Corning Gorilla glass Victus 2 protection on the front with a flat 6.55-inch AMOLED panel with FHD+ resolution support. Unlike standard AMOLED, you can adjust the 120Hz refresh rate to get a decent touch response.
Like any other traditional phone, you will find under the display fingerprint scanner with the Face ID feature. Alongside this, the viewing experience is quite superior since the content will support HDR10+ and Dolby Vision. If that’s not enough for the users, you are also getting the 3000 nits brightness, which makes everything visible outdoors. Overall, the display experience is exceptionally good.
Memory and Internal
The hardware portion of the Xiaomi 14 Civi brings the Snapdragon 8s Gen 3 chipset. It’s one of the most powerful chips offered by the Snapdragon, while the device can provide up to the flagship level performance through overclocking. Still, the normal usage isn’t that bad either since the octa-core process can easily reach up to 1×3.0GHz cloaking speed. Considering this factor in mind, the phone is already out of league compared a various mainstream mid-ranger phones.
Still, you can’t just rely on the hardware to make all efforts. The software interface also plays a significant role in the user’s experience. With the Xiaomi 14 Civi, you are getting the HyperOS with Android 14 out-of-the-box. The HyperOS brings better animation, less bloatware, and a wide range of customization options under the hood. Through them, the users won’t feel left out. Alongside this, change the interface layout as per your desire by adding custom features, colors, and animation.
Besides, the company assures three years of a security patch and a couple of years of Android updates. As far as gaming is concerned, the device can handle heating issues and provide smooth gameplay without dropping the frame rate. At the same time, you can choose this device from 256GB to 512GB UFS 4.0 storage, which will be accompanied by the standard 8GB to 12GB LPDDR5X RAM without any secondary storage unit support.
Camera
Many people don’t know that the “Civi” stands for Cinematic Vision, which means the phone primarily focuses on extraordinary camera performance and additional features. With Xiaomi 14 Civi, you will receive constant vibrant colors, saturation, and contrast support with the 50MP primary lens. The daylight photography looks pretty crisp with accurate color, white balance, and optical image stabilization. Following this, the device also renders 50MP telephoto lines.
Through this, the users can easily capture fine details and zoom up to 2x without any hassle. Alongside this, the 12MP ultra-wide camera completes the triple camera setup and grants dynamic range photos. Apart from this, the phone also features a dual 32MP selfie camera at the front. With the dual cameras, the selfie results will be phenomenal using the different camera modes. As for the lowlight, the accurate colors, less noise, and superb details are noticeable.
Besides this, the Xiaomi 14 Civi didn’t lack when it comes to advanced camera features. Remember that the phone can even record up to 4K videos at 30 fps on both side camera setups. However, the main camera can push this limit and can efficiently produce up to 4K videos at 60fps with proper video stabilization software support.
Battery and Others
Last but not least, if you look at the battery department, the phone is powered by a 4700 mAh battery configuration. It can effortlessly provide up to four hours of screen time for gaming, social media, and content streaming. At the same time, the phone can be refueled through the 67W wired charger. In our test, we found that the phone refills the battery from 20% to 80% in less than 28 minutes. Typically, you will need up to 45 minutes or more to recharge the battery from scratch to 100%.
Moving to the comms and sensors section, the device offers the latest Wi-Fi, Bluetooth, NFC, and other necessary sensor support. Alongside this, the sound output is tuned properly, especially for wireless audio output, when the stereo speakers produce a loud noise. Now let’s talk about the most important part. The Xiaomi 14 Civi will cost around $478 (Rs 39,999 in India) approx.

Xiaomi 14 Civi Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Xiaomi 14 Civi smartphone.
| Specifications | Xiaomi 14 Civi |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 157.2 x 72.8 x 7.5 mm or 7.8 mm |
| Weight | 177.6-179.3 g |
| Size | 6.55 inches |
| Display | AMOLED 68B colors 120Hz Dolby Vision HDR10+ 3000 nits brightness 20:9 ratio ~460 PPI density |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Resolution | 1236 x 2750 pixels |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-X4 4×2.8 GHz Cortex-A720 3×2.0 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 735 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 12 MP (120˚ultrawide) Dual-LED flash, HDR, panorama, Leica lenses Max – 4K@24/30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide), AF 32 MP (100˚ultrawide) HDR Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4700 mAh 67W wired, PD3.0 |
| Colors | Cruise Blue, Matcha Green, Shadow Black |
| Expected Price | $478 (Rs 39,999 in India) approx |
Conclusion
The Xiaomi 14 Civi is a hit-or-miss phone if you are looking for a flagship performance phone with average protection support. Hopefully, the phone didn’t disappoint after this point. To give you an example, the phone offers an impressive display with HDR content support, customizable refresh rate, top-notch performance, advanced graphics, and many more.
We haven’t even talked about the stock camera capabilities yet. You can capture your precious memories without worrying about noise, distortion, or blurry images. Besides, the video recording is also worth noting. In that case, the OnePlus 12R is one of the handful of phones that can compete with the Xiaomi 14 Civi. With OnePlus, you will obtain almost identical features with a few corner cuts here and there. Still, we recommend you choose a phone according to your needs.







