Vivo Y58 Specifications
Vivo released its new budget-level 5G smartphone known as Vivo Y58. The Vivo Y58 phone is available in Himalayan Blue and Sundarbans Green colors and costs around $233 (Rs 19,499 in India) approx. As for camera performance, the device equips a dual camera setup including a 50MP primary and 2MP depth lens. As for selfies, you will get an 8MP selfie lens at the front. The Vivo Y58 smartphone can record up to 1080p at 30fps videos from both cameras for video recording.
The Vivo Y58 smartphone arrives with Android 14 with a Funtouch 14 user interface for better customization options. The device comes with the 4nm Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 chipset, which can reach clock speeds of 2×2.2 GHz. As for memory and storage, the smartphone is available for purchase with 8GB of RAM and 128GB of UFS 2.2 internal storage. A 6.72-inch IPS LCD is present in this smartphone with a 120Hz refresh rate and 1024 nits peak brightness. As for battery life, the phone has a huge 6000 mAh battery with 44W wired charging support.
| Specifications | Vivo Y58 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.52 x 2.99 x 0.31 inches |
| Weight | 199 g |
| Size | 6.72 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 1024 nits brightness 20:9 ratio ~393 PPI density |
| Protection/Others | IP64 dust/water resistant Notification LED round light on the back |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A78 6×1.95 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 613 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 6000 mAh 44W wired |
| Colors | Himalayan Blue, Sundarbans Green |
| Expected Price | $233 (Rs 19,499 in India) approx |
Vivo Y58 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo Y58 smartphone.
Pros
- Huge 6000 mAh battery capacity.
- Comes with 44W fast charging support.
- Budget 5G smartphone.
- IPS LCD screen with 120 Hz refresh rate.
- Android 14 OS with Funtouch 14 UI support.
- Side-mounted fingerprint sensor.
- An audio jack is present.
- Comes with an IP64 dust/water resistant.
- Stereo speakers are present.
Cons
- No reverse or wireless charging support.
- Without any gorilla glass protection.
- A shared microSDXC card slot is present.
- Gyro-EIS is missing for video recording.
- 4K video recording is not supported.
- Without NFC support.






