Vivo Y300 Pro Specifications
The Vivo Y300 Pro smartphone was announced in September 2024 at the price of $260 (Rs 21,990 in India) approx. Vivo Y300 Pro is a budget-range 5G smartphone and is available in four color options – Black, Ocean Blue, Titanium, and White. The smartphone is available in 8GB/12GB of RAM accompanied by 128GB/256GB/512GB UFS 2.2 internal storage, but there’s no micro SD card slot on this device. The smartphone offers 5G connectivity and features a 6.77-inch AMOLED display that renders a 120Hz refresh rate, high 5000 nits brightness nits, and a 388-pixel density screen.
The smartphone has an always-on display feature and an IP65 dust and water resistance. The device features the 4nm Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 chipset that is capable of reaching clock speeds of 4×2.2 GHz. The software end brings the Android 14-based OriginOS 4 interface. Let’s talk about battery performance, you will get a huge 6500 mAh battery with 80W wired charging support. In terms of camera quality, the Vivo Y300 Pro comes with a 50MP primary lens, and there’s also a 2MP depth lens. As for the selfie section, you will obtain a 32MP front lens, while the main camera records 4K videos with gyro-EIS support.
| Specifications | Vivo Y300 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.43 x 3.01 x 0.30 inches |
| Weight | 194 g |
| Size | 6.77 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz 5000 nits brightness ~388 PPI density Always-on display |
| Protection/Others | IP65 dust/water resistant |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | Octa-core 4×2.2 GHz Cortex-A78 4×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 710 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 6500 mAh 80W wired Reverse wired |
| Colors | Black, Ocean Blue, Titanium, White |
| Expected Price | $260 (Rs 21,990 in India) approx |
Vivo Y300 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo Y300 Pro smartphone.
Pros
- Comes with 5G support.
- AMOLED screen with 120Hz refresh rate.
- Comes with IP65 water and dust resistance.
- Huge 6500 mAh battery with 80W fast charging support.
- Android 14 OS with OriginOS 4 user interface.
- 4K video recording support with gyro-EIS.
- An under-display fingerprint scanner.
Cons
- Gorilla Glass protection is missing.
- A microSD card slot is missing.
- A heating issue may appear on heavy gaming.
- An optical zoom camera and an ultrawide camera are missing.
- No wireless charging support.
- The selfie camera can record only 1080p videos.
- No NFC support.







