Vivo Y28s Specifications
Recently in June 2024, the Vivo company launched a new budget 5G smartphone known as Vivo Y28s. In this phone, the company offers a dual camera setup that includes a 50MP primary lens and an 8MP selfie lens. The Vivo Y28s smartphone is available in Mocha Brown and Twinkling Purple color variants. Aside from this, the phone equips a Li-Ion 5000 mAh battery with 15W wired and reverse wired charging support.
As for the screen, the Vivo Y28s phone has a 6.56-inch IPS LCD screen with a 90Hz refresh rate and 840 nits peak brightness. The smartphone also has an IP64 water and dust resistance and a side-mounted fingerprint scanner. The phone runs on Android 14 OS with a Funtouch 14 user interface, and it is powered by a 6nm Mediatek Dimensity 6300 chipset. As for storage, the Vivo Y28s smartphone offers 8GB RAM and 256GB eMMC 5.1 storage.
| Specifications | Vivo Y28s |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.44 x 2.98 x 0.33 inches |
| Weight | 185 g |
| Size | 6.56 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 840 nits brightness 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection/Others | IP64, water and dust resistant |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa-core 2×2.4 GHz Cortex-A76 6x Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB eMMC 5.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh 15W wired Reverse wired |
| Colors | Mocha Brown, Twinkling Purple |
| Expected Price | $180 (Rs 14,999 in India) approx |
Vivo Y28s Pros and Cons
Based on the above specs, you can see theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo Y28s smartphone.
Pros
- Long-lasting battery life.
- Comes with 15W fast charging and reverse wired support.
- Low-budget 5G smartphone.
- Comes with a 90Hz refresh rate with an IPS LCD panel.
- A side-mounted fingerprint is present.
- Comes with NFC support.
- Android 14 OS with Funtouch 14 UI support.
- An audio jack is present.
- Comes with IP64, dust and water resistant.
Cons
- Without 4K video recordings and gyro-EIS support.
- Gorilla Glass protection is not provided.
- Available in single RAM and storage variants.
- A shared card slot is present.
- Low 720p resolution display panel.
- Average camera performance.







