Vivo Y200t Specifications
In May 2024, the Vivo smartphone company launched its new low-budget 5G smartphone Vivo Y200t. This smartphone costs around $180 (Rs 14,999 in India) approx. On the front, you will get the 6.72-inch IPS display with a water-drop notch. This HD+ display panel has a 120Hz high refresh rate and 1000 nits brightness support. The Y200t comes equipped with the 4nm Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 chipset. The chipset can reach clock speeds of up to 4×2.2GHz, which is quite good considering the price point of the smartphone. The phone is running on Android 14 OS with OriginOS 4 user interface that has a lot of features.
The smartphone can also be purchased with up to 8GB/12GB of RAM and 128GB/256GB/512GB of UFS 2.2 internal storage. The Vivo Y200t has a 6000 mAh high-capacity battery that is capable of providing a super battery life. Also, the smartphone has a 44W wired charging support. The smartphone is available in Dark Green and Blue color variants. Vivo outfitted the Vivo Y200t with a 50MP rear camera setup. There’s also a secondary 2MP depth sensor. For video recording, the rear camera can shoot videos at a maximum resolution of 4K@30FPS, While the 8MP selfie camera can shoot videos at a maximum resolution of 1080P@30FPS.
| Specifications | Vivo Y200t |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.52 x 2.99 x 0.31 inches |
| Weight | 199 g |
| Size | 6.72 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 1000 nits brightness 20:9 ratio ~393 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | Octa-core 4×2.2 GHz Cortex-A78 4×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 710 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 6000 mAh 44W wired Reverse wired |
| Colors | Dark Green, Blue |
| Expected Price | $180 (Rs 14,999 in India) approx |
Vivo Y200t Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo Y200t smartphone.
Pros
- Huge 6000 mAh battery support.
- 44W fast charging support.
- A side-mounted fingerprint scanner is present.
- Android 14 OS with OriginOS 4 custom UI.
- IPS LCD with 120Hz refresh rate.
- IPS LCD screen with 120Hz refresh rate.
- Budget 5G smartphone.
- Stereo speakers and an audio jack are present.
- 4K video recording support.
Cons
- Gyro-EIS support is missing.
- Average camera performance.
- No wireless charging support.
- No dust and water-resistant.
- A micro SD card slot is missing.
- The selfie camera can record only 1080p videos.
- Without any gorilla glass protection.
- The NFC feature is missing.







