Vivo Y200 Pro Specifications
The Vivo Y200 Pro smartphone was announced in May 2024 at approximately $300 (Rs 24,999 in India). Vivo Y200 Pro is a 5G smartphone and is available in Silk Black and Silk Green color options. As for battery backup, the device has a 5000 mAh battery that supports 44W wired and reverse wired charging. The smartphone is available in 8GB of RAM and 128GB internal storage, but there’s no micro SD card slot on this device.
As for cameras, the Vivo Y200 Pro comes equipped with a 64MP dual camera setup that can record a maximum of 1080p resolution videos at 30fps. In this phone, you also get a 16MP selfie camera at the front for video calls. In terms of display, the device has a 6.78-inch AMOLED panel accompanied by a 120Hz refresh rate and 1300 nits brightness support. As for the performance, the device is backed by a 6nm Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G chipset capable of reaching up to a 2×2.2GHz clocking speed. The smartphone has an IP54 rating for dust and splash resistance, but there’s no NFC support.
| Specifications | Vivo Y200 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.47 x 2.95 x 0.30 inches |
| Weight | 172-183 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | AMOLED 120Hz 1300 nits brightness 20:9 ratio ~388 PPI density Always-on display |
| Protection/Others | IP54, dust and splash resistant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | 6nm – Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Kryo 660 Gold 6×1.8 GHz Kryo 660 Silver |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB UFS 2.2 |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF, OIS 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 44W wired Reverse wired |
| Colors | Silk black, Silk green |
| Expected Price | $300 (Rs 24,999 in India) approx |
Vivo Y200 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo Y200 Pro smartphone.
Pros
- Support 5G network connectivity.
- AMOLED display with a high 120Hz refresh rate.
- Comes with dust and splash resistance.
- Huge battery life with 44W fast charging support.
- Android 14 OS with Funtouch 14 custom UI.
- Under-display fingerprint scanner.
Cons
- Wireless charging is missing.
- Without NFC support.
- Without gorilla glass protection.
- Average camera performance.
- No 4K video recording support.
- Gyro-EIS support is missing.
- An audio jack is missing.
- The secondary card slot is missing.







