Vivo X200 FE Specifications
The Vivo X200 FE is equipped with a 6.31-inch LTPO AMOLED display featuring HDR10+ technology, which looks great even in sunlight and feels incredibly smooth with a 120Hz refresh rate. It’s dust-tight and water-resistant, which protects it from accidental splashes. The Vivo X200 FE comes with Android 15 OS with Vivo’s custom Funtouch 15. Also, the phone has a new 4nm- MediaTek Dimensity 9300+ processor, which is super fast and can easily handle gaming, multitasking, and daily use. It comes in three versions- one with 12/16GB RAM and 256GB storage, and another with 512GB storage, giving you plenty of space and speed. The Vivo X200 FE is available in multiple colors: Luxe Grey (Black Luxe), Frost Blue (Blue Breeze), Amber Yellow (Yellow Glow), and Pink Vibe.
As for the cameras, the Vivo X200 FE smartphone comes equipped with a triple camera setup with a 50MP main camera, the same 50MP periscope telephoto, and an 8MP ultra-wide camera. Also, the rear camera can record a maximum of 4K videos with gyro-EIS support. A 50MP wide front camera is also present for clicking selfies and recording 4K videos. It has a big Si/C Li-Ion 6500 mAh (Global) battery and Si/C Li-Ion 5300 mAh (Austria & Hungary only) that easily lasts all day, and with 90W fast charging, you can get Reverse wired charging. However, it doesn’t support wireless charging. It supports 5G, Wi-Fi 802.11, and has stereo speakers for great sound. There is also an under-display fingerprint scanner for security. You can buy the Vivo X200 FE smartphone for $549 (Rs 50,000 in India) approximately.
| Specifications | Vivo X200 FE |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2025 |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Dimensions | 5.94 x 2.83 x 0.31 inches |
| Weight | 186 g |
| Size | 6.31 inches |
| Display | LTPO AMOLED 1B colors 120Hz 2160Hz PWM HDR10+ ~461 ppi density |
| Protection | Schott Xensation Core or Shield Glass, Mohs level 5 |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels |
| OS | Android 15, Funtouch 15 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 9300+ |
| CPU | Octa-core 1×3.4 GHz Cortex-X4 3×2.85 GHz Cortex-X4 4×2.0 GHz Cortex-A720 |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 50 MP (periscope telephoto) multi-directional PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP (ultrawide) Laser AF, Zeiss optics, LED flash, panorama, HDR Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie | 50 MP (wide) HDR 4K@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 7 (market specific), dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 6500 mAh (Global) 5300 mAh (Austria & Hungary only) 90W wired Reverse wired |
| Colors | Luxe Grey (Black Luxe), Frost Blue (Blue Breeze), Amber Yellow (Yellow Glow), Pink Vibe |
| Expected Price | $549 (Rs 50,000 in India) approx. |
Vivo X200 FE Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo X200 FE smartphone.
Pros
- Comes with 5G and NFC support.
- Supports IP68/IP69 dust-tight and water-resistant.
- LTPO AMOLED display with 120Hz refresh rate.
- Come with a LTPO AMOLED display with 120 Hz refresh rate.
- Runs on the latest Android 15 OS with 4 major Android upgrades.
- Amazing Mediatek Dimensity 9300+ chipset for gaming or multitasking.
- 4K video recording with gyro EIS and OIS support.
- Huge 6500/5300 mAh battery backup.
- Support 90W fast wired and reverse wired charging.
- Comes with stereo speakers.
- An infrared port and NFC support are available.
- Awesome camera performance with 3x optical zoom.
- Support Schott Xensation Core or Shield Glass, Mohs level 5 protection.
Cons
- The audio jack is missing.
- No microSDXC card slot is present.
- No 8k video recording support as per the price.
- Gyro-EIS support is missing for the selfie camera.
- Wireless charging is missing.
- Without emergency Satellite messaging support.







