Vivo Watch GT Specifications
Vivo Watch GT was announced in May 2024 at an expected price of $107 (Rs 8,999 in India) approx. The smartwatch has 4G network support and you can purchase this smartwatch in Black, and Silver color variants. The Watch GT holds a 505 mAh battery, but there’s no fast or wireless charging support. The device has the following sensors: An accelerometer, gyro, heart rate, compass, and SpO2.
The Vivo Watch GT smartwatch offers a 1.85-inch AMOLED display with 390 x 450 pixels resolution. The smartwatch also has 2ATM waterproof and weighs around 33 grams. The smartwatch runs on the BlueOS operating system.
| Specifications | Vivo Watch GT |
| Network | 3G, 4G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 1.80 x 1.56 x 0.44 inches |
| Weight | 33 g |
| Size | 1.85 inches |
| Display | AMOLED ~322 ppi density Always-on |
| Protection/Others | 2ATM water resistant Compatible with standard 22mm straps |
| Resolution | 390 x 450 pixels |
| OS | Blue OS |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | N/A |
| Internal | N/A |
| Camera | N/A |
| Selfie | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, SpO2 |
| Battery | 505 mAh |
| Colors | Black, Silver |
| Expected Price | $107 (Rs 8,999 in India) approx |
Vivo Watch GT Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo Watch GT smartwatch.
Pros
- Bluetooth connectivity is available.
- An impressive AMOLED display panel.
- Comes with BlueOS support.
- GPS and NFC support are available.
- Comes with 4G network support.
- 2ATM water-resistant support.
- Huge 505 mAh battery capacity support.
Cons
- No fast or wireless charging support.
- Without any screen protection.
- Custom UI support is missing.
- No wifi support.
- No information about the CPU.
- No internal RAM or storage option.







