Vivo S30 Specifications
The Vivo S30 is a powerful and sleek smartphone released in May 2025. Now, the front display brings a 6.67-inch AMOLED display with a smooth 120Hz refresh rate, 3840Hz PWM dimming, and an ultra-bright 5000 nits peak brightness. The screen is protected by Diamond Shield Glass and offers a sharp 1260 x 2800 pixel resolution (~460 ppi). The hardware section is powered by the 4nm – Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 chipset and Android 15 with OriginOS 5. This delivers strong performance with up to 16GB of RAM and 512GB of storage. As for the build, the phone has a premium glass back and plastic frame, and it weighs 192g. Whereas, you can choose from color options like Black, Blue, Yellow, and Pink.
As far as camera setup is concerned, the Vivo S30 boasts a triple-camera setup: a 50MP wide lens with OIS, a 50MP periscope telephoto with 3x optical zoom, and an 8MP ultrawide lens. Through this, it can record up to 4K with gyro-EIS stabilization. It also has a high-quality 50MP selfie camera. Other features include a Si/C Li-Ion 6500 mAh battery with 90W fast charging, stereo speakers, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, and an under-display fingerprint sensor. While it lacks a headphone jack, it supports NFC and an infrared port. Anyway, the Vivo S30 is a well-rounded device priced around $380 (Rs. 32,999 in India).
| Specifications | Vivo S30 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.31 x 2.93 x 0.30 inches |
| Weight | 192 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz 3840Hz PWM HDR 5000 nits (peak) ~460 ppi density |
| Protection | Diamond Shield Glass Water-proof |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| OS | Android 15, OriginOS 5 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 |
| CPU | Octa-core 1×2.8 GHz Cortex-720 4×2.4 GHz Cortex-720 3×1.8 GHz Cortex-520 |
| GPU | Adreno 722 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP 106˚ (ultrawide) Ring-LED flash, panorama, HDR Max – 4K, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP (wide), AF HDR Max – 4K |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Si/C Li-Ion 6500 mAh 90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| Colors | Black, Blue, Yellow, Pink |
| Expected Price | $380 (Rs. 32,999 in India) Approx. |
Vivo S30 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo S30 smartphone.
Pros
- Stunning 120Hz AMOLED display with 5000 nits brightness.
- Support 3840Hz PWM dimming on the screen.
- Offers a powerful Snapdragon 7 Gen 4 chip.
- Grants fabulous photos with a 50MP triple camera.
- 4K video recording with proper stabilization capabilities.
- Offers a long-lasting 6500 mAh battery with 90W charging.
- Reverse wired and bypass charging support.
- Premium build with Diamond Shield Glass protection.
- One of the few phones with proper waterproof protection.
- Stereo speakers enhance audio output.
- Infrared and NFC-enabled features.
- Fast and secure in-display fingerprint sensor.
Cons
- Unavailable in the global market.
- Unclear information about IP rating support.
- Average performance hardware.
- Slow UFS 2.2 storage support.
- No expandable storage unit.
- Didn’t support wireless charging.
- Lacks a 3.5 mm jack port.







