Vivo S15 Pro Specifications
The Vivo S15 Pro was released in May 2022 and the expected price of this phone is $449 (Rs 35,000 in India) approx. This 5G smartphone equips a 6.56-inches AMOLED display panel with a 120 Hz refresh rate and 1500 nits peak brightness. The Vivo S15 Pro smartphone is powered by a 5nm – MediaTek Dimensity 8100 chipset that goes up to a 2.85 GHz clocking speed. Besides this, the device runs on the latest Android 12 OS and Origin OS Ocean user interface. For storage, 256GB internal storage is available with the 8GB/12GB RAM option.
For photography and videography, the phone offers a triple-rear camera with a 50MP main lens and a 32MP selfie camera on the front. You can record 4K videos at 30fps from the main camera. For security, the device offers an under-display optical fingerprint sensor. Now, let’s talk about the battery performance, the smartphone equips a Li-Po 4500 mAh battery with an 80W fast charging support.
| Specifications | Vivo S15 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.26 x 2.89 x 0.34 inches |
| Weight | 188 g |
| Size | 6.56 inches |
| Display | AMOLED 120Hz HDR10+ 1500 nits peak brightness ~398 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels |
| OS | Android 12, Origin OS Ocean |
| Chipset | 5nm – MediaTek Dimensity 8100 |
| CPU | Octa-core 4×2.85 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 12 MP (116˚ultrawide) 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps |
| Selfie | 32 (wide),AF HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes dual speakers (closed type) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | under-display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Battery | Li-Po 4500 mAh Fast charging 80W |
| Colors | Blue, Black |
| Expected Price | $449 (Rs 35,000 in India) approx. |
Vivo S15 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo S15 Pro smartphone.
Pros
- Latest Android 12 OS support.
- Origin OS Ocean custom UI.
- 5G and NFC enabled.
- Decent battery capacity.
- 80W fast charging support.
- Decent performance chipset.
- Lightweight smartphone.
- 4K video recording support.
- AMOLED screen with 120Hz refresh rate.
- 1500 nits peak brightness.
Cons
- No wireless or reverse charging support.
- Average camera setup.
- An optical zoom camera is missing.
- No SD card slot.
- Without gorilla glass protection.
- Gyro-EIS support is missing.
- Outdated USB Type C 2.0 charging port.
- Looks overpriced smartphone.
- No 8K recording support.
- Low octa-core may cause heating issues.







