Vivo iQOO Watch GT Specifications
The Vivo iQOO Watch GT was launched in July 2024 at the price of $102 (Rs 8,590 in India) approx. As for the display, you will receive a 1.85-inch AMOLED display panel with 390 x 450 pixels resolution and always-on-display features. The iQOO Watch GT also comes with necessary comms and sensors such as Bluetooth, loudspeaker, GPS, gyro, heart rate, SpO2, and NFC support.
Furthermore, you will receive a 505 mAh battery capacity. Also, the iQOO Watch GT smartwatch has a 2ATM water resistance. The smartwatch runs on Blue OS and it is available in a Black color variant. The smartwatch has 4G network connectivity and weighs around 33 grams.
| Specifications | Vivo iQOO Watch GT |
| Network | 3G, 4G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 1.80 x 1.56 x 0.44 inches |
| Weight | 33 g |
| Size | 1.85 inches |
| Display | AMOLED ~322 PPI density Always-on |
| Protection/Others | 2ATM water resistant Compatible with standard 22mm straps |
| Resolution | 390 x 450 pixels |
| OS | Blue OS |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | No |
| Internal | No |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, SpO2 |
| Battery | 505 mAh |
| Colors | Black |
| Expected Price | $102 (Rs 8,590 in India) approx |
Vivo iQOO Watch GT Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo iQOO Watch GT smartwatch.
Pros
- Bluetooth connectivity is available.
- An impressive AMOLED display panel.
- Comes with BlueOS support.
- GPS and NFC support are available.
- Comes with 4G network support.
- 2ATM water-resistant support.
- Always on display feature.
Cons
- No fast or wireless charging support.
- No internal storage support.
- Without glass protection.
- Custom UI support is missing.
- No wifi support.
- No information about the CPU.







