Vivo iQOO U5e Specifications
The Vivo iQOO U5e is a decent budget-friendly smartphone released in June 2022, while the expected price of the phone is around $200 (Rs 16,000 in India) approx. The phone holds a 6.51 inches IPS LCD display panel with a 270-pixel density. The Vivo iQOO U5e carries 4GB/6GB RAM and 128GB internal storage and is available in 2 color variants- Silver, and Blue. Besides this, you get a side-mounted fingerprint sensor for security. Performance in the U5e is carried out by the 7nm MediaTek MT6833 Dimensity 700 chipset that goes up to a max 2.2GHz clocking speed. Furthermore, the device runs on Android 12 OS with the Origin OS Ocean user interface.
As for the camera department, you get a dual camera setup including a 13MP main and a 2MP macro lens. A tiny dot-notched 8MP selfie sensor is provided at the front to capture selfies while both cameras can record 1080p videos at 30 frames per second. The iQOO U5e equips a Li-Po 5000 mAh battery accompanied by 18W fast charging support. The phone supports 5G connectivity and OTG on the USB Type C 2.0 port.
| Specifications | Vivo iQOO U5e |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 2.98 x 0.33 inches |
| Weight | 193 g |
| Size | 6.51 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~270 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 12, Origin OS Ocean |
| Chipset | 7nm – MediaTek MT6833 Dimensity 700 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal | 128GB UFS 2.1 |
| Camera | 13 MP (wide), PDAF 2 MP (macro) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 18W |
| Colors | Blue, Silver |
| Expected Price | $200 (Rs 16,000 in India) approx. |
Vivo iQOO U5e Pros and Cons
Based on the above specs, you can see theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo iQOO U5e smartphone.
- 5G enabled smartphone.
- Huge 5000mAh battery capacity.
- Comes with 18W fast charging support.
- Latest Android 12 OS supported by Origin OS Ocean custom UI.
- Side mounted fingerprint scanner.
- Decent price.
- Dedicated micro SD card slot.
Cons
- Without wireless charging support.
- Only 720p display.
- Low camera quality.
- Optical zoom and ultrawide cameras are missing.
- No AMOLED display.
- Gorilla glass protection is missing.
- Without gyro-EIS support.







