Vivo iQOO Neo 6 SE Specifications
Vivo iQOO Neo 6 SE smartphone was announced in May 2022 with an expected price of $298 (Rs 23,090 in India) approx. This 5G smartphone equips a 6.62-inches AMOLED display panel that renders an impressive 120Hz refresh rate. Along with this, the device supports 1300 nits peak brightness. The Vivo iQOO Neo 6 SE phone runs on the latest Android 12 OS with the Origin OS Ocean UI. For the chipset a 7nm – Qualcomm Snapdragon 870 5G chipset powers the device that can reach up to a 3.2GHz clocking speed.
The Vivo iQOO Neo 6 SE smartphone has a triple rear camera with a 64MP primary, 8MP ultrawide, and a 2MP macro lens. The device supports 4K video recordings at 30fps. The tiny dot-notched selfie has a 16MP lens. As for storage, you will attain 128GB/256GB internal storage with 8GB/12GB RAM support. The device holds a Li-Po 4700 mAh battery with an 80W fast charging support. In terms of the color variant, you can pick from the Blue, Orange, and Gradient options.
| Specifications | Vivo iQOO Neo 6 SE |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.42 x 3.00 x 0.33 inches |
| Weight | 190 g |
| Size | 6.62 inches |
| Display | AMOLED 120Hz HDR10+ 500-1300 nits peak brightness 20:9 ratio ~398 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 12, Origin OS Ocean |
| Chipset | 7nm – Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G |
| CPU | Octa-core 1×3.2 GHz Kryo 585 3×2.42 GHz Kryo 585 4×1.80 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (116˚ultrawide) 2 MP, (macro) LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps |
| Selfie | 16MP (wide) HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (dual speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4700 mAh Fast charging 80W |
| Colors | Blue, Orange, Gradient |
| Expected Price | $298 (Rs 23,000 in India) approx |
Vivo iQOO Neo 6 SE Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Vivo iQOO Neo 6 SE smartphone.
Pros
- 5G and NFC enabled smartphone.
- Decent battery capacity.
- 80W fast charging support.
- Latest Android 12 OS support.
- OriginOS Ocean custom UI.
- Full HD AMOLED display with 120Hz refresh rate.
- Incredible chipset performance for gaming.
- Multiple color options.
- 4K video recording support.
- Enough RAM and storage options.
Cons
- Without wireless or reverse charging support.
- Gorilla glass protection missing.
- No micro SD card slot.
- Without gyro-EIS support for videos.
- Outdated USB Type C 2.0 charging port.
- Average camera performance.







