Umidigi G6 Specifications
The Umidigi G6 budget 5G smartphone costs around $141 (Rs 11,790 in India) approx and was announced in 2024. The Umidigi G6 runs on the latest Android 13 OS whereas you get the power of 6nm – MediaTek Dimensity 6100+ chipset, an octa-core processor that goes up to 2×2.2 GHz cloaking speed. Let’s talk about the screen, the Umidigi G6 smartphone equips a 6.57-inch IPS LCD panel that supports a 90Hz refresh rate.
In this smartphone, you will get 6GB RAM and 128GB storage to store your data and files. As for camera specs, the company adds a 50MP dual camera on the rear and an 8MP dual selfie camera. For battery support, there is a 5000 mAh battery plus 10W fast charging support. Apart from that, the smartphone is also available in Space Black, Nebula Purple, Lake Green, and Glacier Blue color options.
| Specifications | Umidigi G6 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.45 x 2.96 x 0.33 inches |
| Weight | 183 g |
| Size | 6.57 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1616 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Dimensity 6100+ |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 50 MP (wide), AF 5 MP (night vision) LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) 2 MP (night vision) Max – 720@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 10W wired |
| Colors | Space Black, Nebula Purple, Lake Green, Glacier Blue |
| Expected Price | $141 (Rs 11,790 in India) approx |
Umidigi G6 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Umidigi G6 smartphone.
Pros
- IPS LCD screen with 90Hz refresh rate.
- Low-budget 5G phone.
- Comes with NFC support.
- Long-lasting battery life.
- An audio jack support.
- A side-mounted fingerprint scanner.
Cons
- Average camera setup.
- Lacks video stabilization support.
- No reverse charging support.
- 720p resolution display.
- Available in single RAM and storage variants.
- Gorilla glass protection is missing.
- No custom UI.
- Android 14 OS support is missing.
- Not for gaming or multitasking.







