Umidigi Bison X20 Specifications
Umidigi Bison X20 comes with 4G network support and it is available in a single Graphite Black color variant. The smartphone offers a huge 6000 mAh battery with 10W wired charging support. In this phone, you get a 20MP dual rear camera and an 8MP selfie camera for photography. On the front of the smartphone, there is a 6.53-inch IPS LCD screen with 720 x 1600 pixels resolution. The smartphone comes with an IP68/IP69K dust/water resistant and MIL-STD-810G compliant.
The performance aspect of the Umidigi Bison X20 smartphone arrives with a 12nm Mediatek Helio P60 chipset for daily usage. The smartphone runs on Android 13 OS and it is available in 6GB RAM and 128GB storage variant. The smartphone also has a side-mounted fingerprint scanner for security and the phone costs around $126 (Rs 10,499 in India) approx.
| Specifications | Umidigi Bison X20 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.78 x 3.30 x 0.51 inches |
| Weight | 278 g |
| Size | 6.53 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection/Others | IP68/IP69K dust/water resistant Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 12nm – Mediatek Helio P60 |
| CPU | Octa-core 4×2.0 GHz Cortex-A73 4×2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB UFS 2.1 |
| Camera | 20 MP (wide) 2 MP (macro) LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | 6000 mAh 10W wired |
| Colors | Graphite Black |
| Expected Price | $126 (Rs 10,499 in India) approx |
Umidigi Bison X20 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Umidigi Bison X20 Smartphone.
Pros
- Huge 6000 mAh battery capacity.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- Decent-price smartphone.
- NFC support.
- IP68/IP69K dust/water resistant and MIL-STD-810G compliant.
Cons
- No 4K video recording support.
- Gyro-EIS support is missing.
- No reverse charging support.
- Android 14 OS support is missing.
- No custom UI.
- Without any gorilla glass protection.
- Available in single RAM and storage variants.
- Low camera setup and resolution display.
- Comes with a shared SIM micro SD card slot.
- Not for heavy gaming or multitasking.







