Ulefone Armor 30 Specifications
The Ulefone Armor 30 is a rugged smartphone designed for durability and high performance, which was launched in June 2025. Like most of rugged phones, the phone is built to withstand harsh conditions. To begin with, the whole body got an IP68/IP69K rating for water and dust resistance, along with MIL-STD-810H compliance and drop resistance up to 1.5 meters. A typical armored phone build that features a massive 6.95-inch IPS LCD display with a 120Hz refresh rate. Yet, the brightness level is low as you are getting a 700 screen, while it’s good to see Corning Gorilla Glass 5 protection. Aside from the regular things, the phone also offers a 1236-lumen flashlight, an RGB notification LED, and an accessory connector for add-ons like an endoscope or microscope. The overall weight is 506g, and measuring 21.2mm thick, which makes this device a bit heavier than regular devices.
Under the hood, the Armor 30 runs on Android 15 with the stock interface features. Following this, the hardware is powered by a MediaTek Helio G100 chipset, which can also be paired with 12GB of RAM and 512GB of expandable storage. Not to forget, you will also obtain a triple-camera setup that includes a 50MP wide lens, a 64MP night vision sensor with infrared lights, and a 50MP ultrawide shooter. This combination offers versatile photography in any environment with 1440p@30fps video recording. If that’s not enough, the company added a 32MP front camera to handle selfies and 1080p resolution video recording. But wait, the device packs a massive 12800 mAh battery with 66W fast charging and 10W reverse charging, which can ensure extended usage without any hassle. That said, the Ulefone Armor 30 is a pretty niche device, not everyone’s first choice. But, if you are both outdoor enthusiasts and power users, it’s a decent choice at a price of around $319 (Rs. 27,999 in India).
| Specifications | Ulefone Armor 30 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | June 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 7.14 x 3.34 x 0.83 inches |
| Weight | 506 g |
| Size | 6.95 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 700 nits (peak) ~387 ppi density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass 5 Mohs level 4 IP68/IP69K dust tight and water resistant MIL-STD-810H compliant Drop resistant up to 1.5m Accessory connector RGB led on the back 1236 lumens dedicated flood flashlight |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| OS | Android 15 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Helio G100 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 12GB |
| Internal | 512GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), multi-directional PDAF 64 MP (night vision), 4 infrared lights 50 MP 117˚ (ultrawide) Dual-LED flash, HDR, panorama Max – 1440p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (118dB) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector pins |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | Li-Po 12800 mAh 66W wired 10W reverse wired |
| Colors | Black |
| Expected Price | $319 (Rs. 27,999 in India) Approx. |
Ulefone Armor 30 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Ulefone Armor 30 smartphone.
Pros
- Extremely durable build phone.
- Massive 12,800mAh battery with 66W charging.
- A120Hz display with Corning Gorilla Glass 5 protection.
- Above-average performance with the Helio G100 chipset.
- A dedicated expandable storage option is available.
- Great cameras for a rugged phone with multi-directional PDAF.
- Useful 4 infrared lights support.
- Comes with Drop resistant up to 1.5m.
- Offers NFC, FM radio, and an Infrared port support.
- 10W Reverse charging is supported.
- Dedicated accessory connector and RGB LED on the back support.
Cons
- Quite heavy and thick side panel.
- No 4K video recording support..
- IPS LCD instead of OLED/AMOLED display.
- Didn’t support 5G connectivity.
- Unclear info about software update.
- Limited color option.
- Heavy phone to carry.







