Tecno Spark 7 Pro Specifications, Price and Release Date
The Pro version of Tecno Spark 7 is released on April 28, 2021. The Tecno Spark 7 Pro smartphone comes with an IPS LCD screen with a 90Hz refresh rate, 720p resolution screen, Android 11 operating system based on HIOS 7.5 UI, 12nm – Mediatek Helio G80 chipset, dedicated micro SD card slot, 48 MP triple rear camera, 8 MP selfie camera, rear-mounted fingerprint reader and 5000 mAh Li-Po battery with standard charger. The expected price of the Tecno Spark 7 Pro is $ 150 (Rs 11,500) approx.
| Specifications | Tecno Spark 7 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | April 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.49 x 3.00 x 0.35 inches |
| Weight | 200g (expected) |
| Size | 6.6 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 20:9 ratio ~266 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11, HIOS 7.5 |
| Chipset | 12nm – Mediatek Helio G80 |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal | 64GB, 128GB eMMC 5.1 |
| Camera | 48 MP, PDAF, AI 48 MP 48 MP Quad-LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP Dual-LED flash Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5000 mAh |
| Colors | Alps Blue, Spruce Green, Neon Dream, Magnet Black |
| Expected Price | $135 (Rs 9,999) approx. |







