Tecno Camon 18 Specifications, Price and Release date
Tecno Camon 18 smartphone is expected to be released in October 2021 and the expected price would be approximately $300 (Rs 22,000). The device comes with a 6.8 inches IPS LCD screen along with 90 Hz refresh rate, Android 11 OS, 12 nm Mediatek Helio G88 chipset, Mali-G57 MC2 graphics, triple camera with a 48 MP autofocus main-camera, quad-LED flash, 16 MP selfie camera with Dual-LED flash, max 1080p video recording capacity by selfie camera, Li-Po 5000 mAh battery, and 33W fast charger. The model is expected to be available in Dusk Gray, Ceramic White, and Iris purple color options.
| Specifications | Tecno Camon 18 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | October 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.65 x 3.02 x 0.35 inches |
| Weight | 200g (approx) |
| Size | 6.8 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 550 nits brightness ~395 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| OS | Android 11, HIOS 8.0 |
| Chipset | 12 nm – MediaTek Helio G88 |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 4GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 48 MP (wide), PDAF 2 MP (macro) 2 MP (depth) Dual-LED flash, panorama, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide) Dual-LED flash Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 18W |
| Colors | Dusk Gray, Ceramic White, Iris purple |
| Expected Price | $300 (Rs 22,000) approx. |






