Tecno Camon 18 Premier Specifications, Price and Release date
Tecno Camon 18 Premier smartphone is expected to be released in October 2021 and the expected price would be approximately $279 (Rs 21,999). The device comes with a 6.7 inches AMOLED screen along with a 120Hz refresh rate, Android 11 OS supported by HIOS 8.0 UI, 12 nm Mediatek Helio G96 chipset, Mali-G57 MC2 graphics, triple camera with a 64 MP autofocus primary camera, Quad-LED flash, 32 MP selfie camera, max 4k video recording capacity by the primary camera, Li-Po 4750mAh battery, and 33 W fast charger. The Camon 18 Premier smartphone is expected to be available in the Polar night and Vast sky color option.
| Specifications | Tecno Camon 18 Premier |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | October 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.45 x 2.99 x 0.32 inches |
| Weight | 210g (approx) |
| Size | 6.7 inches |
| Display | AMOLED 120Hz 550 nits brightness 20:9 ratio ~393 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11, HIOS 8.0 |
| Chipset | 12 nm – Mediatek Helio G96 |
| CPU | Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF 8 MP (periscope telephoto), PDAF, 5x optical zoom 12 MP (ultrawide), gimbal OIS Quad-LED flash, panorama, HDR Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide) Dual-LED flash, HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | Li-Po 4750 mAh Fast charging 33W |
| Colors | Polar night, Vast sky |
| Expected Price | $279 (Rs 21,999) Approx. |







