TCL Tab 8 Specifications
TCL Tab 8 is announced with the expected price of $123 (Rs 9,490 in India) approx. The TCL Tab 8 comes with 4G nano-SIM support and 8.0 inches IPS LCD display with not a standard refresh rate. The TCL Tab 8 is powered by a Mediatek MT8766 chipset with a quad-core processor that can reach up to 2.0GHz cloaking speed with PowerVR GE8300 GPU. You get a single variant of 2Gb RAM and 32GB internal storage with the capability of extending storage with a microSDXC card slot.
The device offers a 5MP primary camera and 5MP selfie camera, with a max of 1080p video recording capacity for both cameras. For the battery section, you will get a Li-Po 4080mAh battery without a standard charger. The TCL Tab 8 is available only in prime Black color.
| Specifications | TCL Tab 8 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | January 2022 |
| SIM | Nano-SIM |
| Dimensions | 7.76 x 4.91 x 0.35 inches |
| Weight | 295 g |
| Size | 8.0 inches |
| Display | IPS LCD 16:10 ratio ~189 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 800 x 1280 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT8766 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB eMMC 5.1 |
| Camera | 5 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | Li-Po 4080 mAh |
| Colors | Prime Black |
| Expected Price | $123 (Rs 9,490 in India) approx |
TCL Tab 8 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the TCL Tab 8 smartphone.
Pros
- Low price.
- Android 11 OS.
- MediaTek chipset with graphics support.
- Radio enabled.
Cons
- Without corning glass protection.
- Slow processing powers.
- Lacks the 5G connectivity and NFC.
- Relativity poor camera quality.
- Outdated USB Type-C 2.0 charging port.
- Single storage and RAM support.
- Max 32GB internal storage available.
- No fingerprint biometric sensor support.
- The latest Android 12 is not present.
- Small screen.







