TCL 20S Specifications, Price, and Release date
The TCL 20S is a cheap smartphone and the expected release date is April 2021. The TCL 20S comes with Nano-SIM, 6.67 inch IPS LCD screen, TCL UI compatible with Android 11 operating system, Snapdragon 665 chipset, 64 MP main camera, 16 MP selfie camera, side-mounted fingerprint and 5000 mAh Li-Po battery. The expected price for the 20S phone is $ 150 (Rs 11,000). Approx.
| Specifications | TCL 20S |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | April 2021 (Expected) |
| SIM | Nano-SIM |
| Dimensions | 6.54 x 3.03 x 0.36 inches |
| Weight | 199 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~395 ppi density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11, TCL UI |
| Chipset | 11nm – Qualcomm SM6125 Snapdragon 665 |
| CPU | Octa-core 4×2.0 GHz Kryo 260 Gold 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | Yes (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6GB |
| Internal | 256GB |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF 8 MP (ultrawide) 2 MP (macro) 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama 4K@30fps |
| Selfie | 16 MP 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh |
| Colors | Milky Way Gray, North Star Blue |
| Expected Price | $220 (RS 15,999) approx. |







