TCL 20 R Specifications, Price and Release date
The TCL 20 R smartphone is a low-budget 5G smartphone released in September 2021 and the expected price of the smartphone is approximately $200 (Rs 15,000). The TCL 20R smartphone comes with an IPS LCD screen with a 90 Hz refresh rate, 500 nits brightness, Android 11 operating system supporting TCL UI, 7nm Dimensity 700 5G chipset, Mali-G57 MC2 graphics, 13 MP main camera, 8 MP selfie camera, rear-mounted fingerprint support, and Li-Po 4500 mAh battery. The TCL 20 R smartphone is available in gray and blue color options.
| Specifications | TCL 20 R |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.47 x 2.95 x 0.35 inches |
| Weight | 186 g |
| Size | 6.52 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 500 nits brightness 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11, TCL UI |
| Chipset | 7nm – MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | Yes (shared SIM slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 64GB, 128GB |
| Camera | 13 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) 2 MP (macro) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4500 mAh Charging 10W |
| Colors | Gray, Blue |
| Expected Price | $200 (Rs 15,000) approx. |







