Samsung Galaxy A52s Specifications, Price and Release date
Samsung Galaxy A52s is a 5g smartphone that comes with 6.5 inches Super AMOLED screen, 120 Hz refresh rate, 800 nits brightness, Gorilla Glass 5 protection, IP67 dust/water resistance, Android 11 operating system compatible with One UI 3.1, 6nm Snapdragon 778G 5G chipset, Adreno 642L graphics, 64MP main camera, 32MP selfie camera, max 4K at 30fps, under-screen fingerprint, Li-Po 4500mAh battery and fast charging of 25W. The expected release date of the Galaxy A52s is August 17, 2021, and the expected price is approximately $469 (Rs 34,000).
| Specifications | Samsung Galaxy A52s |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | August 2021 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | 6.30 x 2.96 x 0.33 inches |
| Weight | 189g |
| Size | 6.5 inches |
| Display | Super AMOLED 120Hz 800 nits brightness 20:9 ratio ~405 PPI density |
| Protection | Gorilla Glass 5 IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 mins) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | 6nm – Qualcomm Snapdragon 778G 5G |
| CPU | Octa-core 1×2.4 GHz Kryo 670 Prime 3×2.2 GHz Kryo 670 Gold 4×1.9 GHz Kryo 670 Silver |
| GPU | Adreno 642L |
| Card slot | Yes (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF, OIS 12 MP (123˚ ultrawide) 5 MP (macro) 5 MP (depth) LED flash, panorama, HDR, gyro-EIS Max – 4K@30fps |
| Selfie | 32 MP HDR Max – 4K@30fps |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, ANT+ |
| Battery | Li-Po 4500 mAh Fast charging 25W |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Purple, Awesome Mint |
| Expected Price | $610 (Rs 35,999) approx. |







