Samsung Galaxy A03s Specifications, Price and Release date
The release date of the Samsung Galaxy A03 smartphone is August 18, 2021 and the expected price of the smartphone is approximately $150 (Rs 10,000). The Galaxy A03s is a low-budget smartphone that comes with a 6.5 inches IPS LCD screen, 720p resolution screen, Android 11 OS compatible with One UI 3.0, 12nm MediaTek Helio P35 chipset, PowerVR GE8320 graphics, 13MP main camera, 5 MP selfie camera, side-mounted fingerprint and Li-Po 5000 mAh battery without support for fast charging.
| Specifications | Samsung Galaxy A03s |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | August 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 2.99 x 0.36 inches |
| Weight | 196 g |
| Size | 6.5 inches |
| Display | PLS LCD 20:9 ratio ~270 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11, One UI 3.0 Core |
| Chipset | 12nm – MediaTek MT6765 Helio P35 |
| CPU | Octa-core 4×2.35 GHz Cortex-A53 4×1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 3GB, 4GB |
| Internal | 32GB, 64GB eMMC 5.1 |
| Camera | 13 MP (wide), AF 2 MP (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5000 mAh |
| Colors | Black, Blue. White |
| Expected Price | $159 (Rs 11,499) approx. |







