Realme Watch S2 Specifications
Realme Watch S2 was announced in July 2024 at an expected price of approximately $60 (Rs 4,999 in India). The overall built quality of the Watch S2 smartwatch is decent but there’s no SIM connectivity. The Watch S2 holds a 380 mAh battery with wired charging support. You can buy this smartwatch in Gray and Silver color options.
The Watch S2 also has necessary comms and sensors such as Bluetooth, an Accelerometer, heart rate, and SpO2. As for the display, the smartwatch equips a 1.43-inch AMOLED screen with 600 nits brightness and an always-on feature. The display has Scratch-resistant glass protection. Also, the Watch S2 has an IP68 dust/water resistant and 5ATM waterproof.
| Specifications | Realme Watch S2 |
| Network | No |
| Announced | July 2024 |
| SIM | No |
| Dimensions | 1.83 x 1.83 x 0.43 inches |
| Weight | 41 g |
| Size | 1.43 inches |
| Display | AMOLED 600 nits brightness ~326 PPI density Always-on display 7H screen hardness |
| Protection/Others | Scratch-resistant glass IP68 dust/water resistant Waterproof (5ATM) Compatible with standard 22mm straps |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| OS | N/A |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | N/A |
| RAM | N/A |
| Internal | N/A |
| Camera | N/A |
| Selfie | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Unspecified |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Battery | 380 mAh Wired |
| Colors | Gray, Silver |
| Expected Price | $60 (Rs 4,999 in India) approx |
Realme Watch S2 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Realme Watch S2 smartwatch.
Pros
- Heart Rate Monitor with SpO2.
- Bluetooth features are intact.
- AMOLED display panel with 600 nits brightness.
- Comes with an Always-on display.
- 5ATM water-resistant coating.
- Comes with Scratch-resistant glass and an IP68 dust and water-resistant.
Cons
- No SIM connectivity.
- Low battery capacity.
- No wireless charging support.
- An audio jack is missing.
- No information about the CPU, Chipset, or OS.
- Without an SD card slot.
- No internal RAM or storage option.
- No wifi support.







