Realme Narzo 70 and 70 Pro Smartphones Review – The Realme Narzo 70 and 70 Pro are the newest smartphone releases from Realme. These two premium smartphones were released in April and March 2024 respectively in India. Chances are both smartphones will be launched globally, but Realme hasn’t specified an exact date. These new smartphones bring new and exciting features, including 5G connectivity.
The design of the two smartphones is in line with Realme’s other smartphones launched in 2024 and features a similar round camera module. Realme wants to capture some market share in the mid-range category, so these devices have to improve performance. Let’s begin with a detailed review of both Realme Narzo 70 and 70 Pro smartphones and see if they are worth purchasing.
Table of Contents
Realme Narzo 70 and 70 Pro Smartphones Review
Highlights
- Both Realme Narzo 70 and 70 Pro feature the same 6.67-inch AMOLED display with 120Hz high refresh rate support.
- Both smartphones are powered by the MediaTek Dimensity 7050 5G chipset, which is capable of reaching clock speeds of 2×2.6 GHz.
- Both Realme Narzo 70 and 70 Pro come with Android 14 out of the box and have Realme UI 5.0 user interface for better customization support.
- The Realme Narzo 70 features a 50MP dual rear camera system, while the Realme Narzo 70 Pro features a 50MP triple rear camera system. On the front, both smartphones have the same 16MP selfie camera.
- Both Realme Narzo 70 and 70 Pro have a 5000mAh long-lasting battery along with support. But Realme Narzo 70 has 45W wired fast charging and Realme Narzo 70 Pro has 67W wired fast charging.
Design and Display
The design of the Realme Narzo 70 and the Realme Narzo 70 Pro are similar to many of Realme’s other smartphones launched in 2024. However, it is not as premium as the others, so there are no faux leather options here. They both feature the simple polycarbonate design but they are sturdy and there’s no flex of any kind.
Both smartphones feature a flat design with a flat rear panel and side frame. This is a newer design that users really love and it looks good on the new smartphones. But the design is not everything and a lot goes into making a premium smartphone, including the use of powerful display and hardware and the new smartphones certainly excel in both areas.
Both smartphones have the same 6.67-inch AMOLED display with 120Hz high refresh rate support. However, there’s a difference between the two smartphone’s display in terms of brightness. The display panel of the Realme Narzo 70 can have 1200 nits of brightness, while the Realme Narzo 70 Pro gets 2000 nits of brightness during peak sunlight. On top of that, both smartphones are protected by IP54 dust and splash resistance.
Memory and Internal
Both the Realme Narzo 70 and the Realme Narzo 70 Pro are powered by the MediaTek Dimensity 7050 5G chipset, which is capable of reaching clock speeds of 2×2.6 GHz. This Dimensity 7050 chipset can run almost anything smoothly, including apps like Facebook, WhatsApp, Snapchat, and more. This level of performance is also seen in the gaming side of things.
In fact, the Mali-G68 MC4 GPU inside the chipset is quite powerful and can run all your favorite games such as PUBG Mobile, Summoners War, Genshin Impact, and CODm with high framerates. Both smartphones are running on the latest Android 14 out of the box with Realme UI 5 user interface for better customization support.
Both phones also have 5G connectivity, so enjoy gigabit-level speeds and low-latency gaming. For RAM and storage, the Realme Narzo 70 can be purchased with up to 6GB/8GB of RAM and 128GB of internal storage. While the Realme Narzo 70 Pro can be purchased with up to 8GB of RAM and 128GB/256GB of internal storage.
Camera
The Realme Narzo 70 features a 50MP dual rear camera setup, while the Narzo 70 Pro features a 50MP triple rear camera setup. Both smartphones have the same 50MP main camera and are capable of taking some decent pictures with good detail levels, a high dynamic range, and a natural color tone. The Realme Narzo 70 Pro has an extra 8MP ultra-wide camera is below average when it comes to the detail levels but the color tone is quite similar to the main camera.
Both smartphones also have the same 16MP selfie camera, which manages to capture more than decent selfies with high details in the subject’s face. When it comes to video recording, both smartphones can record videos at a maximum resolution of 1080p from the rear and selfie cameras. The rear cameras of both smartphones also support gyro-EIS for better video stabilization.
Battery and Others
Both Realme Narzo 70 and Realme Narzo 70 Pro have the same 5000 mAh long-lasting battery, so they both have similar battery life. The new smartphones can easily last 1 – 2 days with medium usage that includes some texting, social media apps, watching videos, etc. But with heavy usage and gaming, the battery will drain faster.
But there’s nothing to worry about as both smartphones feature fast charging. The Realme Narzo 70 supports 45W fast wired charging that should charge the phone to 50% in 30 minutes. But the Realme Narzo 70 Pro supports even faster 67W wired charging, which should charge the phone to 50% in just 20 minutes.
Apart from that, both smartphones have Wi-Fi, an under-display fingerprint scanner, Bluetooth 5.2, GPS, stereo speakers, and USB Type-C. However, the Realme Narzo 70 has Wi-Fi 5, while Realme Narzo 70 Pro has Wi-Fi 6. As for pricing, the Realme Narzo 70 is available starting at $191 (Rs 15,999 in India) approx. While the Realme Narzo 70 Pro is available starting at $240 (Rs 19,999 in India) approx.
Realme Narzo 70 Pro Pros and Cons

Realme Narzo 70 Pro Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Realme Narzo 70 Pro smartphone.
| Specifications | Realme Narzo 70 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.42 x 2.97 x 0.31 inches |
| Weight | 195 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 120Hz HDR10+ 600-2000 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection/Others | IP54, dust and splash resistant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Dimensity 7050 |
| CPU | Octa-core 2×2.6 GHz Cortex-A78 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (112˚ultrawide) 2 MP (macro) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 67W wired |
| Colors | Green, Gold |
| Expected Price | $240 (Rs 19,999 in India) approx |
Conclusion
Both Realme Narzo 70 and 70 Pro provide superb performance and battery life with decent cameras. If you require a smooth user experience and high gaming capabilities, then the new phones are perfect for that. It can easily keep up with modern mobile games, so it offers a lot of value there. Even the display is quite good and the design looks quite alright too.
They even have 5G connectivity. But it’s hard to call them premium when it doesn’t have any premium components. However, considering the price point, the specs inside the two smartphones certainly seem premium comparatively. The pricing is what makes the two smartphones a value for money. If you want the best bang for your money, they are really good options.
While both smartphones are quite good, the Pro model brings an extra camera lens and faster charging. Also, the new smartphones are protected against dust and water splashes, so keep that in mind as well. If you want alternative options, the Poco X6 and X6 Pro are two great options. They both come with better specs for a slightly higher price tag. However, the final decision is up to you, so it is better to choose a smartphone based on your requirements and needs.







