Realme GT 7T Specifications
The Realme GT 7T is a high-performance smartphone that was released in May 2025. It offers a 6.8-inch AMOLED display with a silky-smooth 120Hz refresh rate, 2160Hz PWM dimming, and an impressive peak brightness of 6000 nits. You will also obtain HDR10+ and Dolby Vision content with this phone. Following this, the ArmorShell glass ensures durability, while the IP68/IP69 rating guarantees resistance to dust and high-pressure water jets. Under the hood, it packs the MediaTek Dimensity 8400 Max chipset. Aside from this, it offers powerful octa-core performance with a Mali-G720 MC7 GPU, ensuring smooth multitasking and gaming. The Realme GT 7T runs on Android 15 with Realme UI 6.0, with lots of customization attributes. It promises up to six major Android upgrades, which makes it a future-proof option.
As for the photography aspect, you are going to appreciate the dual-camera setup. The reason behind this would be the 50MP main sensor with OIS and an 8MP ultrawide lens, capable of shooting 4K@30/60fps videos with gyro-EIS stabilization. At the same time, the 32MP front camera delivers sharp selfies and supports 4K@30/60fps video recording. The phone houses a huge 7000mAh battery with 120W fast charging, reaching 50% in just 15 minutes. Additional highlights include stereo speakers, NFC, an Infrared blaster, and an under-display fingerprint scanner. The device is available in striking colors like IceSense Black, IceSense Blue, and Racing Yellow. The Realme GT 7T is a decent choice for long-term software usage at a competitive price of $1059 (Rs. 34,999 in India).
| Specifications | Realme GT 7T |
| Network | 2G,.3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.39 x 2.99 x 0.33 in |
| Weight | 202 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz 2160Hz PWM HDR10+ Dolby Vision 6000 nits (peak) ~453 ppi density |
| Protection | ArmorShell glass IP68/IP69 dust tight and water resistant |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 up to 6 major Android upgrades |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 8400 Max |
| CPU | Octa-core 1×3.25 GHz Cortex-A725 3×3.0 GHz Cortex-A725 4×2.1 GHz Cortex-A725 |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB UFS 3.1 – 128GB UFS 4.0 – 256/512GB |
| Camera | 50 MP (wide), multi-directional PDAF, OIS 8 MP 112˚ (ultrawide) Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 32 MP (wide) Panorama Max – 4K@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes, 360˚ |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Under display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Battery | Si/C Li-Ion 7000 mAh 120W wired, 50% in 15 min, 100% in 42 min Bypass charging |
| Colors | IceSense Black, IceSense Blue, Racing Yellow |
| Expected Price | $1059 (Rs. 34,999 in India) Approx. |
Realme GT 7T Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Realme GT 7T smartphone.
Pros
- It offers a 7000 mAh battery with 120W fast charging.
- The Dimensity 8400 Max chipset delivers exceptional performance.
- Offers UFS 4.0 storage in the 256GB and 512GB variants.
- Record up to 4K videos with gyro-EIS.
- 120Hz AMOLED display with 2160Hz PWM dimming.
- Bypass charging reduces heating issues.
- Decent gaming sessions for long hours.
- Offers ArmorShell glass protection and IP68/69 rating support.
- NFC-enabled features and an Infrared port support.
- Highly responsive fingerprint scanner.
- Support up to 6 major Android upgrades.
Cons
- Overheating may occur during extended usage.
- Lacks 8k resolution video recording.
- A dedicated secondary storage is missing.
- Reverse charging isn’t offered.
- Missing a telephoto lens at this price.
- Wireless charging support is missing.
- Emergency satellite message support is missing.







