Realme C25Y Specifications, Price and Release date
The expected release date of the Realme C25Y smartphone is September 16, 2021 and the expected price of the smartphone is approximately $150 (Rs 11,999). The Realme C25Y is a low-budget phone that comes with 4g dual SIM support, 6.5 inches IPS LCD screen, Android 11 OS compatible with Realme UI R, 12nm Unisoc T610 chipset, Mali-G52 graphics, 50 MP main camera, 8 MP selfie camera, 1080p resolution video recording, rear-mounted fingerprint, Li-Po 5000 mAh battery, 18W fast charger.
| Specifications | Realme C25Y |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.48 x 2.99 x 0.36 inches |
| Weight | 200 g |
| Size | 6.5 inches |
| Display | IPS LCD 420 nits brightness 20:9 ratio ~270 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11, Realme UI R |
| Chipset | 12nm – Unisoc T610 |
| CPU | Octa-core 2×1.8 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 128GB eMMC 5.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP, (macro) 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) HDR Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 18W |
| Colors | Glacier Blue, Metal Gray |
| Expected Price | $150 (Rs 11,999) approx. |







