Realme 8i Specifications, Price and Release date
The release date of the Realme 8i smartphone is September 9, 2021 and the expected price of the smartphone is approximately $190 (Rs 13,999). The Realme 8i smartphone comes with 4G dual SIM, 6.6-inches IPS LCD screen with 120Hz refresh rate, Android 11 OS compatible with Realme UI 2.0, 12nm – Mediatek Helio G96 chipset, Mali-G57 MC2 graphics, 50MP main camera, 16 MP selfie camera, side-mounted fingerprint, Li-Po 5000 mAh battery, and 18W fast charging.
| Specifications | Realme 8i |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 2.97 x 0.33 inches |
| Weight | 194 g |
| Size | 6.6 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 600 nits brightness 20:9 ratio ~400 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | 12nm – Mediatek Helio G96 |
| CPU | Octa-core 2×2.05 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal | 64GB, 128GB UFS 2.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (macro) 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide) Panorama Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 18W |
| Colors | Black, Purple |
| Expected Price | $180 (Rs 13,699) approx. |







