Realme 14 Specifications
Realme 14 is a budget-range 5G smartphone and is available in Silver, Titanium, and Pink color options. Featuring a large 6.67-inch AMOLED display with 2000 nits brightness and a 120Hz refresh rate. The Realme 14 5G smartphone is powered by a 4nm Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 chipset. Running on Android 15 with Realme UI 6.0. Aside from this, you won’t face lags or delays since the phone is coupled with 12GB of RAM. Plus, you can store game files and data in 256GB to 512GB without worrying about running out of space.
It packs a robust 6000mAh battery, offering exceptional endurance, supported by 45W wired fast charging, priced at $255 (Rs 21,999 in India) approx. For photography enthusiasts, the Realme 14 features a 50MP main camera with a 16MP selfie camera ensuring detailed and high-quality self-portraits. Video recording supports 4K with gyro-EIS and OIS, by the main camera, and 1080p resolution by the selfie lens.
| Specifications | Realme 14 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.42 x 2.98 x 0.31 inches |
| Weight | 196 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 120Hz 2000 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection/Others | IP68/IP69 dust-tight and water resistant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 |
| CPU | Octa-core 1×2.3 GHz Cortex-A720s 3×2.2 GHz Cortex-A720s 4×1.8 GHz Cortex-A520s |
| GPU | Adreno |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 16 MP (wide) Panorama Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Si/C Li-Ion 6000 mAh 45W wired Bypass charging |
| Colors | Silver, Titanium, Pink |
| Expected Price | $255 (Rs 21,999 in India) approx |
Realme 14 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Realme 14 smartphone.
Pros
- Android 15 OS with Realme UI 6.0 support.
- 5G-enabled smartphone.
- Stereo speakers are present.
- AMOLED screen with 120Hz refresh rate and 2000 nits brightness.
- Huge 6000 battery capacity.
- Comes with 45W fast wired charging support.
- 4K video recording with gyro-EIS and OIS support.
- Amazing performance for gaming and multitasking.
- An IP68/IP69, dust and water-resistant.
- An under-display fingerprint scanner.
Cons
- No reverse or wireless charging support.
- An optical zoom and ultrawide camera are missing.
- Without a micro SD card slot.
- The selfie camera can record 1080p videos.
- An audio jack is missing.
- Gorilla glass protection is missing.
- Without NFC support.







