Oukitel WP35 Specifications
Oukitel announced its new budget 5G smartphone Oukitel WP35 with a price tag of $167 (Rs 13,990 in India) approx. On the front, the smartphone has a 6.6-inch IPS display with support for 450 nits brightness. The screen is also protected by Gorilla Glass 5 protection and drop-to-concrete resistance, and an IP68/IP69K rating for dust/water resistance. The Oukitel WP35 is available for purchase for memory and storage with up to 8GB of RAM and 256GB of UFS 2.2 internal storage. Apart from that, the smartphone has support for Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, a side-mounted fingerprint sensor, NFC, FM radio, OTG, and a USB Type-C connector for charging.
The device runs on the latest Android 14 OS whereas you get the power of 6nm – MediaTek Dimensity 6100+ chipset, an octa-core processor that goes up to 2x 2.2GHz cloaking speed. As far as the cameras are concerned, the Oukitel WP35 smartphone offers a dual-camera setup featuring a 64MP main and an 8MP night vision lens. On the front side, you get a 32MP selfie camera in this phone that can record 1080p videos. The battery capacity is the main attraction of this phone, as it provides a huge Li-Po 11000 mAh battery life with 18W wired charging support. You can buy this phone in Gray, Green, and Caramel color options.
| Specifications | Oukitel WP35 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Nano-SIM |
| Dimensions | 6.78 x 3.19 x 0.59 inches |
| Weight | 360 g |
| Size | 6.6 inches |
| Display | IPS LCD 450 nits brightness 20:9 ratio ~400 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass 5 IP68/IP69K dust/water resistant Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Dimensity 6100+ |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB UFS 2.2 |
| Camera | 64 MP (wide), PDAF 8 MP (night vision), AF, infrared night vision lights LED flash, HDR, panorama Max – 1440p@30fps |
| Selfie | 32 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 11000 mAh 18W wired |
| Colors | Gray, Green, Caramel |
| Expected Price | $167 (Rs 13,990 in India) approx |
Oukitel WP35 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Oukitel WP35 smartphone.
Pros
- Massive 11000 mAh battery with 18W fast charging support.
- 5G and NFC-enabled smartphone.
- IPS LCD screen with 450 nits brightness.
- Android 14 OS support.
- IP68/IP69K dust/water resistant and MIL-STD-810H compliant.
- Comes with Corning Gorilla Glass 5 protection.
Cons
- A micro SD card slot is missing.
- No 4K recording support.
- Without gyro-EIS support.
- No reverse or wireless charging support.
- No custom UI.
- An audio jack is missing.
- Available in single RAM and storage variants.
- Heating issues may appear on heavy gaming.







