Oukitel C57 Pro Specifications
The Oukitel C57 Pro is a low-budget 4G smartphone with vibrant color options like Grey, Blue, Purple, and Gold. The phone is priced at just $115 (Rs 9,999 in India) approx and runs on Android 14 OS. The device is powered by a 28nm Unisoc SC9863A chipset. The smartphone equips a 6.52-inch IPS LCD panel with 400 nits brightness and Gorilla Glass 5 protection.
Regarding photography, the Oukitel C57 Pro is equipped with a 13MP single rear camera setup, and for selfies and video calls, the device offers a 5MP front-facing camera. In terms of battery life, the phone has a 4300 mAh battery without any charging support. You can buy this smartphone in 4GB RAM and 128GB storage variant, while there’s also a dedicated card slot present.
| Specifications | Oukitel C57 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | October 2024 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.53 x 3.02 x 0.37 inches |
| Weight | 215 g |
| Size | 6.52 inches |
| Display | IPS LCD 400 nits brightness 20:9 ratio ~215 PPI density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 576 x 1280 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 28nm – Unisoc SC9863A |
| CPU | Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 4×1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 13 MP (wide), AF LED flash, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | Li-Ion 4300 mAh |
| Colors | Grey, Blue, Purple, Gold |
| Expected Price | $115 (Rs 9,999 in India) approx |
Oukitel C57 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Oukitel C57 Pro smartphone.
Pros
- IPS LCD with 400 nits brightness.
- Corning Gorilla Glass 5 protection.
- Comes with Android 14 OS support.
- A dedicated microSDXC card slot is present.
- An audio jack is present.
Cons
- No fast or reverse charging support.
- Low-resolution display.
- A fingerprint scanner is missing.
- Without gyro-EIS support.
- No 4K video recording support.
- Not for heavy gaming and multitasking.
- No Custom UI support in this smartphone.
- Without 5G or NFC support.
- Low camera performance.







