Oukitel C50 Specifications
Oukitel C50 was announced in June 2024 as the Oukitel brand’s latest 5G smartphone in the low-range segment. The phone has a triple rear camera with a 50MP lens that can record videos 1080p videos. The 5MP selfie camera also records videos up to 720p resolution. As for the display, the phone delivers a 6.8-inch IPS LCD panel with 400 nits brightness and Gorilla Glass 5 protection.
The Oukitel C50 comes with the 6nm MediaTek Dimensity 6100+ chipset that can reach clock speeds of up to 2×2.2GHz. The device is running on Android 14 OS with a clean user interface. The smartphone can also be purchased with up to 8GB of RAM and 128GB of UFS 2.1 internal storage. The Oukitel C50 smartphone is available in Grey, Green, and Blue colors and you can purchase this smartphone for $132 (Rs 11,099 in India) approx. Speaking of the battery life, the phone equips a Li-Po 5150 mAh battery with 10W fast charging support.
| Specifications | Oukitel C50 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Nano-SIM |
| Dimensions | 6.59 x 3.06 x 0.36 inches |
| Weight | 208 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | IPS LCD 400 nits brightness 20:9 ratio ~258 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass 5 Drop-to-concrete resistance |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Dimensity 6100+ |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB UFS 2.1 |
| Camera | 50 MP (wide), AF other unspecified cameras LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5150 mAh 10W wired |
| Colors | Grey, Green, Blue |
| Expected Price | $132 (Rs 11,099 in India) approx |
Oukitel C50 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Oukitel C50 smartphone.
Pros
- Low-budget 5G smartphone.
- Huge battery life.
- A side-mounted fingerprint scanner.
- IPS LCD with 400 nits brightness.
- Android 14 OS support.
- Corning Gorilla Glass 5 protection and Drop-to-concrete resistance.
- An audio jack is present.
Cons
- NFC features are not enabled.
- Low-quality camera setup.
- No reverse charging support.
- Without custom UI.
- Default refresh rate.
- Gyro-EIS support is missing.
- No 4K video recording support.
- Low 720p resolution screen.







