Oscal Pilot 1 Smartphone Review – Like Xiaomi, Blackview has many sub-brands. One of them is Oscal, which produces a wide range of smartphones, from aesthetically pleasing smartphones to durable armored phones. Not long ago, the company released its Oscal Pilot 1 phone, which brings a strong build for extreme work environments. The device was launched in January alongside the Oscal Flat 2C without much fanfare. Compared to the predecessor Oscal Pilot 2, the new model is a slight downgrade.
But what can you expect from an entry-level rugged phone in the first place? Regardless, the company makes sure the users are getting the necessary features like an IP rating, a military-grade body, and a massive battery under the hood. Indeed there are downsides like a heavyweight body, slower storage type, and sluggish charging speed, which might be concerning for some users. If those factors concern you, read the following review to find out whether you should purchase this device!
Table of Contents
Oscal Pilot 1 Smartphone Review
Highlights
- The front display obtains a 6.67-inch IPS LCD with a 90Hz refresh rate, and surprisingly the screen offers FHD resolution.
- The phone runs on Android 14 with a custom layering of DokeOS 4.0.
- In terms of the performance aspect, the handset equips the Mediatek Helio G81 chipset with a regular graphic unit.
- A standard dual camera setup brings a configuration of 50MP primary with a 2MP depth lens and 32MP selfie lens support.
- Under the hood, the phone is powered by a 15000 mAh battery with 33W fast charging support.
Design and Display
The Oscal Pilot 1 introduces a sturdy body in a Black and Orange paint job, bringing an amazing combination of attractive and durable build. At the same time, the back panel features a gradient-like design on the back panel with a dual camera island on the left corner. Right next to the camera, you will find a massive speaker, which makes the audio experience fabulous. If that’s not enough for you, the company even added extra protection for all of the external ports.
Although the 3.5mm jack is missing, the company ensures exceptional sound output. On the other hand, the device also equips a wide range of perks. For instance, you will receive a dedicated flashlight that goes up to 170 lumens. It’s mounted on the top so that the users can hassle-freely use the phone as a high-intensity torch, making it a suitable deal for extreme environments.
Apart from the 540-gram body, the Oscal Pilot 1 brings the standard drop resist and advanced IP certification to protect the device from serious damage. Furthermore, the front display features a 6.67-inch FHD IPS LCD panel that houses a 90Hz refresh rate and 700 nits brightness, which is a considerably great deal since most of the entry-level phones didn’t even have that. As for privacy, the company added a biometric scanner on the side panel.
Memory and Internal
Most rugged phones neither provide remarkable performance nor grant a highly customizable interface. Sometimes, they even lack proper system updates, which could be concerning for many users. Now, let’s take an example of Oscal Pilot 1. It provides a regular Helio G81 chipset that can perform normal tasks and daily activities without any lag.
Despite this, the phone will struggle in aspects like gaming and overclocking. Besides, the octa-core processor can only reach up to 2×2.0 GHz cloaking speed, which is insufficient for advanced activities. As far as overall navigation and smoothness are concerned, the device equips a 256GB eMMC 5.1 space with 6GB RAM. On the surface level, it might look more than enough for a budget-friendly phone.
In reality, it’s a completely different story. The users will face sluggish data transfer and reading time. If the smartphone makers offered UFS 2.x storage, it would be great. Anyway, the DokeOS 4.0 combines the goodness of AI capabilities and packs a decent software experience based on Android 14. On the flip side, the company didn’t reveal any information regarding the upcoming system updates. So, choose this phone only if you aren’t bothered by delayed updates.
Camera
The Oscal Pilot 1 camera department is accompanied by a dual camera setup, which includes a 50MP primary and 2MP depth sensor. But like any other budget phone, the image quality is compromised for other aspects like battery and strong build. Even with AI features in the native camera, the overall photography remains moderate.
Generally, the pictures come out great if you are using the camera at the right angle and capture the final results with a steady hand. Yet, not everyone knows that and gets mediocre image results. Still, the camera is able to produce accurate colors, manage light, and provide crisp contrast. Aside from this, you can explore other camera features like portrait, night mode, and others.
In low-light conditions, the primary camera module struggles to capture images without noise. Anyway, the 32MP selfie lens is a fabulous choice since the users will obtain remarkable color and contrast control with the help of the camera app. If you try recording videos, the 1080p resolution would be the limit of this phone. But the sad part is that there’s no sign of video stabilization. Thus, a steady hand will be needed for a decent video clip.
Battery and Others
One of the positive sides of the Oscal Pilot 1 is its colossal size, 15000 mAh battery. This is also why the phone falls into the heavyweight category. Nonetheless, the phone effortlessly provides over 12 hours of screen time. Whereas charging the phone would be a hassle since the 33W wired charge only refuels 40% battery in less than an hour. Depending on the battery percentage, you may have to wait for a couple of hours to refill.
As for the additional features, the phone also offers 10W reverse charging. Plus, you can expect an amazing sound output with the stereo speaker setup, while the comms and other sensors are above average. But, the phone supports up to 4G connectivity due to the limitation of the hardware. Currently, users can purchase this phone through Amazon, AliExpress, and other online marketplaces for $140 (Rs 12,090 in India) approx. At this price point, the phone is undoubtedly an excellent deal.

Oscal Pilot 1 Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Oscal Pilot 1 smartphone.
| Specifications | Oscal Pilot 1 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | January 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 7.30 x 3.35 x 0.87 inches |
| Weight | 540 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 700 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass 5 IP68/IP69K dust/water resistant Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant Dedicated flashlight 170 lumens (top mounted) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 14, DokeOS 4.0 |
| Chipset | 12nm – Mediatek Helio G81 |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6GB |
| Internal | 256GB eMMC 5.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 32 MP (wide) HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) (138dB, 5W) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 15000 mAh 33W wired 10W reverse wired |
| Colors | Black, Orange |
| Expected Price | $140 (Rs 12,090 in India) approx |
Conclusion
There are plenty of entry-level smartphones present in the market, but finding a decent option is like finding a needle in a haystack. Recently, Oscal released their Oscal Pilot 1 device, which looks unique in the first impression. With this handset, users can obtain a complete package deal at a budget-friendly price point. Yet, it doesn’t mean that the phone didn’t have any shortcomings. You will obtain outdated eMMC storage, a bulky design, standard 4G connectivity, and mediocre features.
It’s pretty much expected from a sub-brand of Doke. Despite this, the phone offers essential rugged perks and durability privileges. You will find the necessary protection attributes along with a massive battery under the hood. Overall, the Oscal Pilot 1 is a suitable option if long-lasting battery life, extreme condition durability, and above-average performance are your priorities for a phone. But if you want a slightly better deal, consider getting Doogee S118 Pro instead. It will provide improved camera results, sleek software features, and a high-resolution display.







