Oppo Watch 2 Specifications details
The release date of the Oppo Watch 2 smartwatch is July 27, 2021 and the smartwatch is expected to cost approximately $198 (Rs 14,999). Oppo Watch 2 comes with eSIM 4G support, weight 35g, 1.91-inches AMOLED screen, 402p resolution, 5ATM water-resistant, Android Wear OS for Global, ColorOS Watch 2.0 OS for China, 12nm Snapdragon Wear 4100 chipset, Adreno 504 graphics, heart rate, barometer, Li-Ion 510 mAh
| Specifications | Oppo Watch 2 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | July 2021 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 1.83 x 1.52 x 0.46 inches |
| Weight | 35 g |
| Size | 1.91 inches |
| Display | AMOLED ~326 PPI density |
| Protection | 5ATM water-resistant |
| Resolution | 402 x 476 pixels |
| OS | Android Wear OS – International ColorOS Watch 2.0 – China |
| Chipset | 12nm – Qualcomm Snapdragon Wear 4100 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
| Card slot | No |
| RAM | 1GB |
| Internal | 8GB eMMC 4.5 |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, barometer, SpO2 |
| Battery | Li-Ion 510 mAh |
| Colors | Star Blue, Platinum Black, Rose Gold |
| Expected Price | $198 (Rs 14,999) approx. |
Oppo Watch 2 Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Oppo Watch 2.
Pros
- eSIM and 4G support.
- lightweight body.
- AMOLED display.
- 5ATM water-resistant.
- NFC enabled.
- Long battery life.
- Heart rate, SpO2, gyroscope, barometer support.
- Available in different color options.
- The loudspeaker is available.
Cons
- Blood pressure monitor not present.
- Always-on display not available.
- The screen protector is not available.
- No wireless charging support.







