Oppo Find X8s Plus Specifications
Oppo Find series often provides amazing deals in the flagship segment. In April 2025, the company unveiled the Oppo Find X8s Plus smartphone. Unlike many other flagship phones, Oppo prefers to provide a standard 6.59 inches AMOLED panel with FHD+ resolution support. As for the display features, you are getting the 120Hz refresh rate, Dolby Vision, and HDR 10+. Despite this, the brightness level only reaches 1600 nits in HBM condition. The software end relies on the Android 15-based ColorOS 15 UI, which provides a wide array of AI perks. In terms of performance, the 3nm Mediatek Dimensity 9400+ chipset grants flagship-level processing. On top of that, you are getting 12GB to 16GB RAM with 256GB to 1TB UFS 4.0 storage.
With all those factors combined, a triple camera is added to the back panel. The back panel houses three 50MP lenses that bring multi-directional PDAF. Oppo Find X8s Plus smartphone features the 50MP primary with OIS, 50MP 120˚ view ultra-wide, and a 50MP periscope telephoto sensor with 3x optical zoom. Plus, a 32MP selfie camera to capture your precious life moment. On top of that, you will obtain perks like Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama. With this, recording up to 4K@30/60fps videos won’t be a hassle for both rear and selfie cameras. Moreover, the device supports gyro-EIS, Dolby Vision, and other interesting features. A long-lasting Si/C Li-Ion 6000 mAh battery with 80W wired and 50W wireless charging support is available on this phone. Besides this, the users can get up to 10W reverse charging. Lastly, the Oppo Find X8s Plus is priced at $585 (Rs. 49,999 in India) for color variants of Black, Purple, and White.
| Specifications | Oppo Find X8s Plus |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | April 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.20 x 2.93 x 0.31 inches |
| Weight | 198 g |
| Size | 6.59 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz Dolby Vision HDR Vivid HDR10+ 1600 nits (HBM) ~460 ppi density |
| Protection/Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant Ultra HDR image support |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | 3nm – Mediatek Dimensity 9400+ |
| CPU | Octa-core 1×3.73 GHz Cortex-X925 3×3.3 GHz Cortex-X4 4×2.4 GHz Cortex-A720 |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP(wide), multi-directional PDAF, OIS 50 MP (periscope telephoto), 3x optical zoom, multi-directional PDAF, OIS 50 MP 120˚ (ultrawide), multi-directional PDAF Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Selfie | 32 MP (wide), AF Panorama, HDR Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| NFC | Yes, NFC-SIM, HCE, eSE, eID |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under-display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Battery | Si/C Li-Ion 6000 mAh 80W wired, 12W PD, 33W PPS 50W wireless 10W reverse wireless |
| Colors | Black, White, Purple |
| Expected Price | $585 (Rs. 49,999 in India) approx. |
Oppo Find X8s Plus Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Oppo Find X8s Plus smartphone.
Pros
- Offers a blazing-fast 120Hz refresh rate.
- Advanced IP68/IP69 rating protection.
- Infrared and NFC functions are available.
- Latest Android 15 with ColorOS UI support.
- A flagship-level MediaTek Dimensity 9400+ chip.
- Ultra HDR image support with Hasselblad lenses.
- A 10-bit 4K video recording with gyro-EIS support.
- Gives amazing selfie results in different lighting conditions.
- A 6000 mAh battery with faster charging support.
- The phone offers 50W wireless and 10W reverse wireless charging.
- Fast and responsive in-display biometric scanner.
Cons
- Lacks 3.5 mm jack port or expandable storage.
- Limited telephoto zoom, which only goes up to 3.5x.
- Doesn’t support 8K video recording.
- Likely a shorter software update policy.
- No LTPO display technology.
- No information about screen protection.
- Smaller ultra-wide sensor than the main sensor.







