Oppo Find X8 and Find X8 Pro Smartphones Review – The Oppo Find lineup often has a unique surprise for the camera department, while their new Find X8 series follows the same lead. But over the years, they have improved the overall software experience and integrated cool AI features under the hood. Not long ago, the company unveiled the standard Oppo Find X8 and Find X8 at the end of October 2024. At the first impression, both offer exceptional camera support to the users.
At the same time, they equip the standard flagship perks, which are expected from a Find X series smartphone. Compared to last year, the new Find X8 lineup introduced the latest processor and the newest Andriod version. Following this, the company also ensures that the users are getting top-notch level pictures and videos without missing much in the battery department. It’s just the tip of the iceberg, let’s review the Oppo Find X8 and X8 Pro to find the best deal.
Table of Contents
Oppo Find X8 and Find X8 Pro Smartphone Review
Highlights
- Oppo Find X8 has a 6.59-inch AMOLED panel with a 120Hz refresh rate and HDR10+ crispness.
- As for the Pro variant, the phone arrives with a 6.78-inch LTPO AMOLED panel with an advanced refresh rate and HDR controls.
- As for the software interface, both device brings the Android 15 with ColorOS 15 custom skin.
- The hardware department will bring the Dimensity 9400 chipset with Immortalis-G925 GPU support.
- A decent 50MP triple camera setup appears on both devices with an identical 32MP selfie camera.
- The non-Pro model features a 5630mAh battery whereas the Pro model gives a 5910 mAh battery with 80W wired and 50W wireless charging.
Design and Display
The Oppo Find X8 and X8 Pro have a classic Oppo design layout with a circular camera module on the back panel. At the front, you will receive a flat screen with a dot-notch selfie camera. On top of that, both models are available in the White, Blue, and Black color options. But, the Find X8 equips an exclusive pink paint job that gives a distinctive look to the phone. Apperance-wise, there are a couple of similarities with the predecessor, except you won’t get a curved display here.
But still, the build quality of this phone is great if you are getting Gorilla Glass Victus 2 on the front with a glass back panel on the Pro variant. At the same time, you will receive an aluminum frame with power and volume buttons on the side. Not to forget, the phones offer IP68 and IP69 protection certification. It means that your phones won’t be affected by dust or water. However, both phones a slightly different displays. In the Oppo Find X8, the users will obtain a 6.59-inch AMOLED panel with an FHD+ resolution.
Following this, the Pro model appears with a 6.78-inch LTPO AMOLED display with precise control over the 120Hz refresh rate and higher resolution support. In terms of security, the in-display biometric scanner works fine on both devices. Overall, both phones will provide 4500 nits brightness support.
Memory and Internal
The Oppo Find X8 and Find X8 Pro hardware department is powered by the Dimensity 9400 chipset, designed on the 3 nm architecture. Through the octa-core processor, the phones can effortlessly push their limits up to 1×3.63 GHz cloaking speed. In general, both models will provide ample performance for daily activities and extreme gaming. Similarly, the Immortalis G925 GPU brings amazing visuals and graphics to further strengthen the gaming performance.
Aside from this, both phones bring the latest ColorOS 15 interface with the Android 15 software skin out of the box. Moreover, the animation becomes smoother than before with improved file transfer speed. Like Apple, the new update also features a dynamic island notification feature.
It’s just a couple of perks that are included in the ColorOS, while you can also explore other AI-centric privileges like Magic Eraser, Auto OTP deleting, private cloud computing, and many more! On the other hand, the phones will get a few years of system updates and security patches. In terms of the storage options, the devices introduce UFS 4.0 storage ranging from 256GB, 512GB, and 1TB space, while you can pick between 12GB to 16GB RAM as per your desire.
Camera
The Oppo Find X8 and Find X8 Pro have remarkable camera settings with the difference being a 50MP periscope telephoto lens with a 6x optical zooming ability. But the rest of the specs are pretty much the same as the Find X8. You will find a 50MP primary, 50MP ultra-wide. and 50MP periscope telephoto lens with 3x zoom on both devices. At the same time, you will obtain a similar 32MP selfie camera that captures beautiful images with vibrant colors and amazing videos.
Both phones offer almost similar camera results with the main lens with accurate and poppy colors with optical image stabilization support. The details are on point with controlled contrast, while the Hasselblad manages the color correction with no worries. Whether you are using the 3X or 6X telephoto lens on the Find X8 Pro, the images will bring impressive details.
In terms of the ultra-wide photos, the dynamic range is on par with flagship phones. Besides this, the lowlights are the strong point of both phone’s camera setups. Apart from this, it’s possible to record videos up to 4K resolution with adequate stabilization support. At the same time, the Dolby Vision supports crisp content creation. Overall, the picture and video quality is pretty decent for normal users.
Battery and Others
As far as the battery life is concerned, the users will find a 5630 mAh capacity on the Oppo Find X8, while the Pro variant has a 5910 mAh battery. In a usual scenario, it’s possible to gain up to 6+ hours of screen time, including gaming, multimedia, content streaming, and other activities. Furthermore, the users will find amazing 80W wired charging support that can easily refuel within an hour.
Following this, both Find X8 and Find X8 Pro offer standard 50W wireless charging support. In contrast to the Find X7 lineup, the wireless charging is quite surprising. But it’s a good thing overall that Oppo added the latest comms and sensors for a better user experience. The audio output isn’t that bad either since you will find stereo speakers on both models. Lastly, the Oppo Find X8 costs $594 (Rs 49,999 in India) approx whereas the Find X8 Pro would be priced at $750 (Rs 62,990 in India) approx.
Oppo Find X8 Pro Pros and Cons

Oppo Find X8 Pro Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Oppo Find X8 Pro smartphone.
| Specifications | Oppo Find X8 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | October 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.39 x 3.02 x 0.32 inches |
| Weight | 215 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | LTPO AMOLED 1B colors 120Hz Dolby Vision HDR10+ 800-4500 nits brightness ~450 PPI density HDR image support |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass Victus 2 IP68/IP69 dust/water resistant |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | 3nm – Mediatek Dimensity 9400 |
| CPU | Octa-core 1×3.63 GHz Cortex-X925 3×3.3 GHz Cortex-X4 4×2.4 GHz Cortex-A720 |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (periscope telephoto), 3x optical zoom, PDAF, OIS 50 MP (periscope telephoto), 6x optical zoom, dual pixel PDAF (35cm – ∞), OIS 50 MP (120˚ultrawide), PDAF Laser AF, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Selfie | 32 MP (wide) Panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE, eSE, eID |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum Satellite connectivity support |
| Battery | Si/C 5910 mAh 80W wired, PD, PPS, UFCS 50W wireless |
| Colors | Black, White, Blue |
| Expected Price | $750 (Rs 62,990 in India) approx |
Conclusion
The new Oppo Find X8 and Find X8 Pro come with a wide range of AI features that improve image and video quality. At the first impression, the camera department won’t disappoint. Both phones appear as a flagship deal with powerful hardware and an improved ColorOS interface. However, the company didn’t reveal the global release since it’s currently china exclusive phone.
If you want camera excellence, then Find X8 Pro would be a perfect choice. Whereas, if you want the same camera system in a compact design, choosing the Find X8 would be great. Meanwhile, the same level of camera quality can also be achieved through the Vivo X200 Pro phone. Moreover, you will obtain a cleaner user interface with more Android updates. But still, the final decision is yours, so choose a phone based on your needs.







