Oppo Find N5 Smartphone Review – Oppo foldable phones are often considered average since they often miss out on some aspect or another. But with the entry of the Oppo Find N5, the company had made some serious changes. From the overall build to the processing power, the phone got upgraded. Besides this, it looks like Oppo has finally created a strong footing in the foldable smartphone segment. Not to forget, the evolution from the previous N3 is also noticeable.
Like most Oppo devices, this device comes with a thin build and a massive battery capacity. Moreover, the phone does look practical with a strong hinge connecting the foldable screen. The crease is barely visible in the inner display, which could be considered a great improvement. Apart from this, the specs aren’t that bad either. However, the availability of Oppo Find N5 is still unclear for the European market, despite being introduced as a global release. That said, let’s see what Find N5 has to offer.
Table of Contents
Oppo Find N5 Smartphone Review
Highlights
- The phone features a 6.62-inch LTPO OLED cover display and an 8.12 foldable LTPO OLED panel.
- The software layering of the ColorOS 15 packs with Android 15 with standard features and customization abilities.
- As for the hardware configuration, you will be getting a Snapdragon 8 Elite chipset for an advanced level of performance.
- A 50MP triple camera setup will ensure higher image quality with Hasselblad image correction and a decent 8MP selfie lens.
- The 5600 mAh battery configuration will provide ample support for your daily activities.
Design and Display
The primary highlight of the Find N5 would be its thin body. It can be considered one of the thinnest foldable smartphones. Typically, a regular foldable device would resemble a thick slab. Yet, this phone got an 8.9 mm thick side panel when it closed. The thickness reduces even further when the screen is open, making it 4.21mm. Under the hood, the company added the Titanium Flexion Hinge.
This hinge is smaller in size and stronger. With this, you will receive a smooth motion experience while opening the foldable screen. The weight distribution is also great since the device weighs roughly 229 grams. Alongside this, there are three stunning color variants featuring Misty White, Dusk Purple, and Cosmic Black.
As far the protection is concerned, the phone precisely combines IPX8 and IPX9 ingress. Surprisingly, the phone also supports a stylus (Oppo Pen) for both screens. Both displays support higher resolution LTPO OLED display which optimized 120Hz refresh rate support. The foldable 8.12-inch display can support up to 1400-2100 nits brightness, while the 6.62-inch cover display goes up to 1600-2450 nits.
In terms of the display capabilities, the device can provide LTPO tech that can provide seamless control over the refresh rate. The animation and scrolling look smooth with the 120Hz refresh rate. Besides this, you can choose the adaptive refresh rate settings to get a better viewing experience. Plus, the phone will support decent gaming with high refresh rate settings.
Memory and Internal
The Oppo Find N5 performance output with the Snapdragon 8 Elite chipset isn’t that bad. But, you are getting a 7-core processor instead of an octa-core. The difference between them would be the five smaller cores. However, the users won’t face any issues with performance-driven tasks. This 7-core processor provides similar performance as the Snapdragon 8 Gen 3 with additional graphic support.
The gaming performance doesn’t feel underwhelming. Plus, you can enjoy most of the game titles without lags or any performance hiccups. The phone got stable GPU results, but the performance loss is noticeable over time. In terms of RAM variants, you will obtain a 12GB to 16GB LPDDR5X RAM configuration. Alongside this, the phone introduces storage options like 256GB, 512GB, and 1TB UFS 4.0 space.
The latest ColorOS 15 brings the Android 15 layering, which brings a wide range of customization perks. Like Oppo’s other flagship phone, the Find N5 gets standard four years of Android updates with six years of security patches. Yet, there aren’t many major changes in the UX that are usually implemented for foldable smartphones.
You can effortlessly switch between the primary and cover display, and the transition feels smoother. Furthermore, the ColorOS did a fabulous job by introducing new quick toggles. It’s also possible to run multiple apps simultaneously and get a boundless view. You can even use a split-screen for multitasking and use two different apps side-by-side. Oppo also added a couple of AI features inside the AI studios from which you can do a wide range of things.
Camera
The Oppo Find N5 brings a 50MP Sony Lytia sensor that produces sharp and clean pictures. Although, the artificial sharpness is visible when you zoom into the photos. The dynamic range is great, but not on the level of flagship smartphones. As for the 50MP telephoto lens, you can click photos using 3X zoom. It will provide accurate details, contrast, and no noise. The triple camera is complete with an 8MP ultra-wide sensor, which is a bit disappointing.
Unlike the other two sensors, the dynamic range is mediocre, and the image results look okay. Not too bad, and not too great either. On the other hand, the phone houses two 8MP selfie cameras. One on the cover display and another one on the inner display. Both of the selfie cameras are identical spec-wise, and they provide similar results. Despite this, you can use the rear camera to capture better quality pictures, while the outer screen works as a camera monitor.
Photos in lowlight conditions come out great. The exposure is good, the noise is reduced, and the light flare is well-contained. In general, the auto night mode will ensure that you don’t need to activate the toggle manually. It will appear as soon as the screen notices a low-light scenario. Beyond that, the Find N5 features beautiful photos using diverse camera mode options.
The video recording aspect isn’t that inadequate instead, the users can record 4K videos up to 60 fps, while the selfie camera is limited to 30 fps. The results come with a punch of colors with decent contrast and dynamic range. The video results look great with the primary sensor. But as soon as you switch it to ultra-wide, the drop in overall quality is noticed. Hopefully, the lowlight video recording doesn’t fall behind the standards.
Battery and Others
As for the screen time, the large 5600 mAh battery makes sure you get a superb experience. In fact, the users will obtain up to longer battery life. The Oppo Find N5 phone can easily achieve up to 7+ hours of screen time for normal activities. Through this, you get longer gaming sessions, web browsing, and video streaming without any hassle. The handset has up to an 80W wired charger inside the box.
Typically, you might have to wait around 50 minutes to refuel the battery. Following this, the 50W wireless charging support will provide ample support. At the same time, the charging configuration isn’t that slow. Compared to the previous model, the sound output is ideal. The device supports Nano-SIM with 5G connectivity, while there’s e-SIM support is also available.
Aside from this, the phone has the latest GPS, Galileo, BDS, WiFi, Bluetooth 5.4, and NFC support. But sadly, the phone lacks the fan’s favorite 3.5 mm audio jack, which also disabled the FM radio feature. Last but not least, the Oppo Find N5 is priced at $1225 (Rs 1,05,990 in India) approx.

Oppo Find N5 Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Oppo Find N5 smartphone.
| Specifications | Oppo Find N5 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | February 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | Unfolded: 160.9 x 145.6 x 4.2 mm Folded: 160.9 x 74.4 x 8.9 mm |
| Weight | 229 g |
| Size | Unfolded: 8.12 inches Folded: 6.62 inches |
| Display | Unfolded: LTPO OLED 1B colors Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid 120Hz 1400-2100 nits brightness ~412 PPI density Stylus support (both screens) Folded: LTPO OLED 1B colors Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid 120Hz 1600-2450 nits brightness Ultra HDR image support 431 PPI |
| Protection | Unfolded: 2248 x 2480 pixels Folded: 1140 x 2616 pixels |
| Resolution/Others | Folded: Nanocrystal Glass IPX8/IPX9 water resistant |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | 3nm – Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | 7-core 2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 5×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | Adreno 830 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (periscope telephoto), 3x optical zoom, PDAF (10cm – ∞), OIS 8 MP (116˚ultrawide), AF Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
| Selfie | 8MP (ultrawide) Cover camera: 8MP (ultrawide) HDR Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) (Dolby Atmos enhanced) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, dual gyro, proximity, compass Satellite connectivity (calls/messages/SOS) – 1TB PKH120 model only |
| Battery | Si/C Li-Ion 5600 mAh 80W wired, 13.5W PD 50W wireless Reverse wired |
| Colors | Cosmic Black, Misty White, Dusk Purple |
| Expected Price | $1225 (Rs 1,05,990 in India) approx |
Conclusion
The Oppo Find N5 is a phenomenal foldable smartphone. It uses the latest hardware, adds up more battery life, and has an invisible display crease. Moreover, the camera results aren’t that boring, you can still find impressive photos and videos. In addition to that, there are extra features like IP protection, impressive sound output, top-end connectivity perks, and other aspect that make this phone a pretty deal.
But, the phone sacrifices one core from the processor, and gives an average ultra-wide senor to cut down some corners. If that downside concerns you and the foldable factor isn’t the only thing that you are looking up to, then getting a Samsung Galaxy S25 Ultra would be a more value-for-money deal. Still, there’s no doubt that the Find N5 foldable phone is the best option for you to purchase right now.







