Oppo F19s Specifications, Price and Release date
Oppo F19s smartphone has been released in September 2021 and the expected price would be approximately $269 (Rs 19,900). The Oppo F19s phone comes with a 6.43 inches AMOLED screen along with 800 nits of brightness, Android 11 Os supported by ColorOS 11.1 customized interface, 11 nm Qualcomm Snapdragon 662 chipset, Adreno 610 graphics, triple camera with a 48 MP autofocus primary camera, LED flash, 16 MP selfie camera, max 1080p video recording capacity by both cameras, Li-Po 5000 mAh battery, 33W fast charger, and SuperVOOC 2.0 charging facility. The model is expected to be available in Glowing Black, and Glowing Gold colors.
| Specifications | Oppo F19s |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.31 x 2.91 x 0.31 inches |
| Weight | 175 g |
| Size | 6.43 inches |
| Display | AMOLED 430 – 800 nits brightness 20:9 ratio ~409 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Chipset | 11 nm – Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 |
| CPU | Octa-core 4×2.0 GHz Kryo 260 Gold 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | No |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 48 MP (wide), PDAF 2 MP (macro) 2 MP (depth) LED flash, panorama, gyro-EIS Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Under-display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 33W SuperVOOC 2.0 |
| Colors | Glowing Black, Glowing Gold |
| Expected Price | $269 (Rs 19,900 in India) approx. |







