OnePlus Watch 2R Specifications
After the success of the OnePlus Watch 2, the company launches its new variant known as the OnePlus Watch 2R smartwatch. The smartwatch is available in Forest Green and Gunmetal Gray color options and costs around $215 (Rs 17,999 in India) approx. The Watch 2R smartwatch holds a 500 mAh battery with 7.5W fast charging support, but there’s no wireless charging support. The device has no network support and it comes in 2GB RAM and 32GB eMMC internal storage variant.
Besides this, the smartwatch runs on the ColorOS Watch 6.0 OS and it is powered by a 4nm Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 chipset with a Quad-core processor. The smartwatch also has Bluetooth, GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, and QZSS for wireless communication and positioning. The OnePlus Watch 2R has an impressive 1.43-inch AMOLED display panel with 1000 nits brightness, Panda glass protection, and Always-on display feature support. The smartwatch is IP68 rating and 5ATM water resistant.
| Specifications | OnePlus Watch 2R |
| Network | No |
| Announced | July 2024 |
| SIM | No |
| Dimensions | 1.85 x 1.83 x 0.48 inches |
| Weight | 37 g |
| Size | 1.43 inches |
| Display | AMOLED 1000 nits brightness ~461 PPI density Always-on display |
| Protection/Others | Panda Glass IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Waterproof (5ATM) Compatible with standard 22mm straps |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| OS | ColorOS Watch 6.0 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 702 |
| Card slot | No |
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB eMMC |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Unspecified |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2 |
| Battery | 500 mAh 7.5W wired |
| Colors | Forest Green, Gunmetal Gray |
| Expected Price | $215 (Rs 17,999 in India) approx |
OnePlus Watch 2R Pros and Cons
Based on the above specs, you can see theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the OnePlus Watch 2R smartwatch.
Pros
- Bluetooth and Wi-Fi support is available.
- AMOLED display panel with 1000 nits brightness.
- Comes with Panda glass protection and an always-on feature.
- ColorOS Watch 6.0 OS support.
- IP68 dust/water resistant and 5ATM waterproof.
- 500 mAh battery with 7.5W wired charging support.
- Comes with internal storage support.
Cons
- No SIM connectivity.
- Without NFC support.
- No wireless charging support.
- Without any screen protection.
- Only two color options are available.







