OnePlus Pad 2 Specifications
OnePlus company launched its new tablet known as OnePlus Pad 2. The Pad 2 tablets have the same design as the OnePlus Pad. The new OnePlus Pad 2 comes in Nimbus Gray color variants and with stylus support. The device is powered by the Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 chipset, which is a 4nm octa-core processor that cloaks at 1×3.3GHz. Also, the device runs on Android 14 OS supported by OxygenOS 14.1 user interface. In terms of the display, the OnePlus Pad 2 smartphone equips a 12.1-inch IPS LCD panel that supports a 144Hz refresh rate, Dolby Vision, 1B colors, HDR10+, and 900 nits brightness.
For the battery section, you will get a 9510 mAh battery with 67W wired charging support. Alongside this, you will receive necessary comms and sensors such as Wifi 7, Bluetooth, 6 stereo speakers, OTG, accessory connector, NFC, and a USB Type C port, while there’s no fingerprint scanner. The tablet offers 8GB to 12GB RAM with 128GB to 256GB UFS 3.1 internal storage. As for the camera, the tablet has a 13MP rear and an 8MP selfie camera lens, the main camera can record 4K videos with gyro-EIS support. The tablet has no SIM connectivity and costs around $513 (Rs 42,999 in India) approx
| Specifications | OnePlus Pad 2 |
| Network | No |
| Announced | July 2024 |
| SIM | No |
| Dimensions | 10.58 x 7.68 x 0.26 inches |
| Weight | 584 g |
| Size | 12.1 inches |
| Display | IPS LCD 1B colors Dolby Vision HDR10+ 144Hz 600-900 nits brightness ~304 PPI density |
| Protection/Others | Stylus support |
| Resolution | 2120 x 3000 pixels |
| OS | Android 14, OxygenOS 14.1 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.3 GHz Cortex-X4 3×3.2 GHz Cortex-A720 2×3.0 GHz Cortex-A720 2×2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 750 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 13 MP (wide) LED flash Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes Stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | No |
| NFC | NFC (data sharing only) |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Battery | Li-Po 9510 mAh 67W wired |
| Colors | Nimbus Gray |
| Expected Price | $513 (Rs 42,999 in India) approx |
OnePlus Pad 2 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the OnePlus Pad 2 tablet.
Pros
- Huge 9510 mAh battery capacity.
- Comes with 67W fast charging support.
- Stylus support is available.
- Six Stereo speakers are present.
- Amazing chipset performance for gaming.
- FHD+ IPS LCD display with 144Hz refresh rate support.
- Android 14 OS with OxygenOS 14.1 UI.
- 4K video recording support with gyro-EIS.
Cons
- No reverse or wireless charging support.
- Gorilla Glass protection is missing.
- No SIM connectivity.
- Without a microSD card slot.
- An optical zoom and ultrawide camera are missing.
- No AMOLED display.
- An audio jack is missing.







