OnePlus Nord 5 Specifications
The OnePlus Nord 5 is a powerful mid-range smartphone that combines premium features with an affordable price tag. For starters, it was launched in July 2025. The phone has a sleek design with a 6.83-inch Swift AMOLED display, which offers a 144Hz refresh rate. Additionally, you will enjoy other notable features, including 3840Hz PWM dimming and HDR10+ support, which ensure smooth visuals and eye comfort. Alongside this, the display peaks at 1800 nits of brightness, making it ideal for outdoor use. If that’s not enough for you, the company also added Corning Gorilla Glass 7i and Mohs level 6 protection to enhance durability. Under the hood, it runs on the 4 nm Snapdragon 8s Gen 3 chipset, which can effortlessly make your daily tasks easier. Besides this, the device is paired with up to 12GB RAM and 512GB storage, which can provide flagship-level performance for gaming and multitasking. The device also features Android 15 with OxygenOS 15, while the most surprising part would be the four major Android upgrades.
Photography is a strong suit for the OnePlus Nord 5 as it features a dual-camera setup with a 50MP main sensor (OIS) and an 8MP ultrawide lens. Both lenses are capable of recording 4K@30/60fps video with gyro-EIS stabilization. The 50MP front camera ensures high-quality selfies with the same level of video recording capabilities. Battery life is also quite impressive, as you will get a 5200mAh (Europe) or 6800mAh (Global) battery, depending on the region. Yet, one thing is clear: the phone will be supported by 80W fast charging that fully charges the battery in 54 minutes. In terms of extra perks, it’s not a big announcement that the phone includes IP65 dust tight and water resistant resistance, stereo speakers, NFC, and an infrared port. Overall, the OnePlus Nord 5 smartphone is a well-rounded device offering premium specs at a mid-range cost of $364 (Rs. 31,999 in India).
| Specifications | OnePlus Nord 5 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.43 x 3.03 x 0.32 inches |
| Weight | 211 g |
| Size | 6.83 inches |
| Display | Swift AMOLED 1B colors 144Hz 3840Hz PWM HDR10+ 1800 nits (peak) ~450 ppi density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass 7i Mohs level 6 Ultra HDR image support IP65 dust tight and water resistant |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels |
| OS | Android 15, OxygenOS 15 up to 4 major Android upgrades |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-X4 4×2.8 GHz Cortex-A720 3×2.0 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 735 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 3.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP 116˚ (ultrawide), AF LED flash, Ultra HDR, panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP (wide), AF Panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Under display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Battery | 5200 mAh (Global) 6800 mAh (India) 80W wired, 33W PPS, 18W PD, 100% in just 54 min 5W reverse wired Bypass charging |
| Colors | Phantom Grey, Dry Ice, Marble Sands |
| Expected Price | $364 (Rs. 31,999 in India) Approx. |
OnePlus Nord 5 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the OnePlus Nord 5 smartphone.
Pros
- Smooth 144Hz Swift AMOLED display.
- Powerful Snapdragon 8s Gen 3 chipset.
- Guaranteed 4 major Android updates.
- Excellent 50MP main camera with OIS.
- Large 5200mAh/6800mAh battery capacity.
- Extremely 80W wired fast and 5W reverse charging.
- IP65 dust tight and water resistant.
- 4K video recording with gyro-EIS support.
- Includes NFC and Infrared port support.
- Support Gorilla Glass 7i and Mohs level 6 protection.
- Decent chipset performance for gaming and multitasking.
Cons
- Without any optical zoom camera support.
- Wireless charging is missing.
- without micro SD card support.
- No dedicated telephoto lens.







